Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Memur-Sen açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

banner197
Açıklanan rakamlara göre açlık sınırı bin 465 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 149 TL.

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 465 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 149 TL olarak belirlendi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Haziran ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.465,41TL, yoksulluk sınırı ise 4.149,009 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre haziran ayında mayıs ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,88’lik bir düşüş yaşandı. Haziran ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 28,43 artışla sivri biber, yüzde 17,98 artışla çarliston biber, yüzde 8,55 artışla yeşil soğan, yüzde 8,37 artışla marul, yüzde 6,44 artışla dolmalık biber; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 14,97 azalışla kuru soğan, yüzde 14,85 azalışla patates, yüzde 10,47 azalışla taze fasulye, yüzde 9,05 azalışla çilek, yüzde 4,76 azalışla muz madde fiyatlarında yaşandı.

Haziran ayında mayıs ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,99’luk bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,23 artışla iç çamaşırı, yüzde 1,65 artışla kadın terliği madde fiyatları olurken; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 5,9 azalışla kadın ceketi, yüzde 4,4 azalışla kadın gömleği, yüzde 3,8 azalışla erkek ayakkabı madde fiyatlarında gözlemlendi.

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,01’lik bir azalış olduğu belirlendi. Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,35 artışla mazot, yüzde 1,5 artışla şehir içi nakliye ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 2,8 azalışla araçların tamirine ve bakımına ödenen ücretler, yüzde 1,9 azalışla araba ile ilgili temizlik ve bakım ürünleri madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Haziran ayında mayıs ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,03’lük bir düşüş gözlenirken; haziran ayında mayıs ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,82’lik bir artış oldu.

Haziran ayında mayıs ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,9’luk bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 15,79 artışla PTT koli gönderme ücreti madde fiyatında olduğu gözlendi. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında mayıs ayına göre yüzde 2,29 azalışla telefon ekipmanları madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Haziran ayında mayıs ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,29’luk bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,83 artışla ilaçlar, yüzde 1,48 artışla tansiyon aleti; yüzde 0,9 azalışla derece, yüzde 0,47 azalışla röntgen ücreti olduğu görüldü.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,71’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,32 artışla mendil, yüzde 2,74 artışla parfümler madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 2,26 azalışla hijyenik kadın bağı, yüzde 1,76 azalışla misafir kolonyası madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,47’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında mayıs ayına göre değişimin yüzde 24,76 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 8,7 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 5,78 artışla gazeteler madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 18,95 azalışla spor müsabakalarına giriş ücreti, yüzde 2,77 azalışla oyun konsolu madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,46’lık bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan yüzde 0,91 artışla su faturası, yüzde 0,16 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman Karaduman - 10 ay önce
Yoksulluk ve aclik rakamlarina gore yurdumuzun tamamina yakini yoksul kalani da aç...bir de kredizedeler var onlarin da istatistigi vahim...yaşasin kral(!)