ABD Dışişleri: YPG'ye güveniyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk" şeklindeki açıklamasına Washington'dan yanıt geldi.   ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK ve YPG ile ilgili p

Gündem 20.02.2016, 12:10
ABD Dışişleri: YPG'ye güveniyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk" şeklindeki açıklamasına Washington'dan yanıt geldi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK ve YPG ile ilgili politikalarında değişiklik olmadığını belirterek, "PKK’yı yabancı bir terör örgütü olarak görüyoruz. YPG’yi farklı görüyoruz" dedi.
 
Mark Toner, günlük basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk" şeklinde sözleriyle ilgili soruları yanıtladı.
 
Toner, “Türk Dışişleri Bakanı’nın sözlerini sorgulayacak ya da karşı çıkacak değilim. Böyle bir noktaya gelmem” ifadesini kullandı.
 
Kerry ve Çavuşoğlu arasındaki telefon görüşmesi hakkında detay vermek istemediğini vurgulayan Toner, şunları söyledi:
 
“Bizim YPG ve PYD hakkındaki değerlendirmemiz, politikamız değişmedi. PKK hakkındaki politikamız da değişmedi. PKK’yı yabancı bir terör örgütü olarak görüyoruz. YPG’yi farklı görüyoruz. Bu konuyu defalarca konuştuk. Bu değişmedi.”
 
"AKSİ İSPATLANANA KADAR EVET"
 
Toner, "YGP’ye güveniyor musunuz" sorusu üzerine, "YPG, Suriye'nin kuzeyinde savaşan ve IŞİD'i gerileten geniş bir grubun parçası olarak sahada çok etkili bir ortak. Ayrıca değerlendirmelerimizde, DAEŞ ile mücadeleden başka bir şey yapma eğiliminde olduklarını görmedik" dedi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "YGP’ye güveniyor musunuz" şeklindeki ısrarlı soruların devam etmesi üzerine ise "Aksi ispatlanana kadar, evet" yanıtını verdi.
 
Türkiye'nin tutumunu anladıklarını vurgulayan Toner, "Türk yetkililerle endişeleri hakkında sürekli görüşüyoruz" ifadesini kullandı.
 
"YPG’YE SİLAH TEDARİK ETMEDİK"
 
Toner, ayrıca YPG’nin ABD tarafından tedarik edilen silahları sivillere karşı kullandığı yönündeki haberleri değerlendirdi.
 
Haberleri gördüğünü dile getiren Toner, "YPG’ye herhangi bir silah tedarik etmedik. Aynı zamanda biz YPG’nin Amerikan silahlarını PKK’ya kaçırdığı yönünde bir kanıt da görmedik” şeklinde konuştu.
 
Toner, YPG’nin ana hedefinin Suriye’nin kuzeyinde toprak elde etmek olduğu yönündeki kaygılarının sürdüğünü belirterek, YPG ve diğer tüm grupların IŞİD’den aldıkları yerlerde iyi yönetim sergilemeleri ve böylece mültecilerin evlerine dönüşüne imkan sağlanması gerektiğini dile getirdi.
 
Toner, toplantıda ayrıca Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Cenevre'de bugün BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura başkanlığında yapmayı planladığı toplantı hakkında konuştu. Toplantının bugün yapılmasını beklediklerini belirten Toner, “Ateşkesin usulü hakkında tam bir anlaşma henüz yok. Destek grubunun ilk adımı tarafları konuşmaya çağırmak. Bunun zor olacağını biliyorduk. Bu tür iç savaşları bir anda durdurmak kolay değil” dedi.
Yorumlar (11)
Ahmet akın 5 yıl önce
Millet olarak artık gözümüzü açmalıyız.14Yıldır sören Akp yönetimi çökmüştür.bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyanın en sayılır önemli ülkelerinde hiç sevilmiyor.ve bu yüzden Türkiyeye düşmanlıklar arttı.bizse inadına cocuklarımızın geleceğini Akp ısrarıyla yok ediyoruz.bu ısrarın faydası yok.Yeni siyasilerle yeni başlangıclar yapmalıyız.tam zamanı.
Kuzey 5 yıl önce
Abd nin temel siyaseti ve politikası budur zaten,seni müttefik gösterirken en büyük düşmanlığı yine kendi eliyle yapar. Türkiye deki siyasilerin devlet politikasından kopuk ve şahsi hevesi ülke menfaati önünde görüp abd nin kuklası gibi davranmaları ülkeyi felaketten felakete sürüklüyor yıllardır..
Trabzon 61 5 yıl önce
Amerika en az 60 SENEDİR TÜRKİYEYİ sevmiyor...yani bunun AKP ile bir ALAKASİ yok,bazi solcular kendini uyanik saniyor artik AKP ye oy vermeyin diyorlar hey gidi hey eskisi gibi kimse artik TÜRK MİLLETİNİ kandıramaz.TABİKİ TÜRKİYEYİ abd ve Avrupa ülkeleri sevmez TÜRKİYE eskisi gibi ZAYİF,GÜÇSÜZ ÜLKE DEĞİLDİR VE İMF YE BORCU olmayan ÜLKEDİR . ALLAH RAZİ OLSUN SAYİN R.T.ERDOĞANDAN.
61.61 5 yıl önce
Üikemiz 4 taraftan kuşatılsın ,buna karşı direnen devlet ve hükümet var.gelinen bu noktaya kusura bakmayın ama ülkemizin kalkınmasından rahatsız olan haçlı ittifakı var .sende kalk hükümeti yıkmak için tam zamanı deyip gırsat kolla .yerseler
ismail bülbül 5 yıl önce
Zaten Akp diye diye memleti bu hallere getirdiniz.uyumaya devam.nasılsa sizde bu Geminin içindesiniz.
mustafa gezgin 5 yıl önce
Bu AKP hastası kişilere sormak lazım hiç kafanızı bu ülkemizdeki 3 milyon vede belki sonra 5 milyon olcak Suriyeliler bize ilerde nasıl sorunlar cıkarak sorusuyla yordunuzmu.hiç sanmam.
Türkyılmaz 5 yıl önce
PKK PYD ISID ELKAIDE ELNUSRA AMERİKA nin doğurduğu cocuklari dir UNUTMAYINIZ
ts 61 5 yıl önce
mustafa gezgin kardesim avrupa ülkelerinde ne kadar türk var sen biliyonmu. bu insanlara birileri yardim etmeli allah korusun yarin bizdede böyle bi durum olsa elinden bise gelmese sende baska bi ülkeye siginirsin yanliz olsan neyse ya ailen varsa.birakin akpyi filan kötülemeyi.komsun acken sen uyuya biliyozan onu bilemem ama ben uyuyamam.insanlik ölmüsse onuda bilemem
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@