alexa metrics

banner536

169 İŞİD hedefi vuruldu

Fırat Kalkanı Harekatı'nda 169 İŞİD hedefi vuruldu, 14 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem 22.01.2017, 10:36 22.01.2017, 10:39
169 İŞİD hedefi vuruldu

169 İŞİD hedefi vuruldu, 14 terörist etkisiz hale getirildi. 


Suriye'de yürütülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü İŞİD'e ait 169 hedef, karadan ve havadan koalisyon ülkelerinin desteğiyle ateş altına alınarak imha edildi. Harekatta 11'i ölü, 3'ü yaralı olmak üzere toplam 14 İŞİD'li terörist etkisiz hale getirildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 152 günden bu yana sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, muhalif unsurların oluşturduğu Özel Kuvvet Kuvvet Grupları, ilerleyişini sürdürdü. Karadan ateş destek vasıtalarıyla 165 İŞİD hedefinin vurulduğu harekatta 4 hedef de havadan Türk ve koalisyon ülkelerine ait uçaklarla hedef alındı. Gün içerisinde 11 teröristin öldürüldüğü, 3'ünün de yaralanarak etkisiz hale getirildiği harekatın son durumuna ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

"Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 165 İŞİD hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak bölgedeki terörist grupların faaliyetleri baskı altına alınmış; İŞİD mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlarından bir kısmı imha edilmiş, bir kısmı ise kullanılamaz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab bölgesinde tespit edilen 2 İŞİD hedefine yönelik düzenlenen hava harekatı sonucunda, 2 bombalı araç imha edilmiştir. Koalisyon hava unsurları tarafından, Tadif'in Güneydoğusu'nda tespit edilen İŞİD unsurlarına yönelik icra edilen hava harekatı sonucunda, 1 İŞİD mensubu yaralanmış, 1 top/obüs ve 1 bombalı araç imha edilmiştir. Gün içinde, icra edilen harekat kapsamında tespiti yapılan 11 İŞİD mensubu etkisiz hale getirilmiş, 2 İŞİD mensubu ise yaralanmıştır. İŞİD'den temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 44 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 3088 el yapımı patlayıcı ve 43 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir."


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@