15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

15 Temmuz gecesi Taksim'e kamyonuyla insanları taşıdığını söyleyen ve 15 Temmuz kahramanı ilan edilen Şerife Boz tartışması giderek büyüyor. Fotoğrafı çeken muhabirin itirafları olayı perde arkasını gösterdi.

Gündem 30.04.2018, 15:59 30.04.2018, 16:08
15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

Türkiye kamuoyu bugün 15 Temmuz kahramanı ilan edilen Şerife Boz'u konuşuyor. AK Parti'den milletvekili aday adaylığına başvurduktan sonra şehit ailelerinin tepkisiyle karşılaşan ve hakkında sahtekarlık davası açılmaya hazırlanılan Şerife Boz'un 15 Temmuz gecesi çekildiğini söylediği fotoğrafla ilgili yalanı ortaya çıktı. Fotoğrafı çeken muhabir, sosyal medya hesabından yaşananları itiraf ederek adeta içini döktü. 

15 Temmuz darbe girişimi sırasında mahallesindeki kadınları toplayarak hafriyat kamyonuyla Taksim Meydanı'na çıktığı söylenen ve 24 Haziran'daki seçimlerde, AK Parti'den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan Şerife Boz'a tepkiler dinmiyor. 

Araç sürmeyi bilmediği, sürücü koltuğuna sadece fotoğraf çektirmek için geçtiği iddia edilen Şerife Boz’un bugüne kadarki sözlerine son noktayı, kamyonda olduğu fotoğrafı çeken muhabir koydu. Anadolu Ajansı Muhabiri Saliha Sultan’ın sosyal medya hesabından yaptığı itiraflar olayların akışını değiştirdi. Herkesin 15 Temmuz'da çekildiğini sandığı fotoğraf meğer 16 Temmuz'da çekilmiş. 

15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

Saliha Sultan, Twitter hesabından konuya ilişkin şu paylaşımları yaptı:

“16 Temmuz 2016 gecesi çektiğim, anında Twitter'dan paylaştığım ve ardından 15 Temmuz'un simgelerinden biri haline gelen bu fotoğrafın hikayesini aktarmam lazım. Aktarmadan önce Şerife Boz'la şahsen hiç tanışmadığımı belirteyim.  15 Temmuz darbe girişimi sırasında Anadolu Ajansı'nda muhabir olarak çalıştığımın da altını çizmek istiyorum.

“İlk geceyi atlattıktan sonra ertesi gece, yani 16 Temmuz gecesi yanımda birkaç kişiyle hala devam eden direnişi takip etmek üzere Taksim Meydanı'na da gittik. Meydanda kasası gençlerle dolu kamyonu ve önde oturan iki kadını gördüm ve cep telefonumla çekip buradan paylaştım.

“Benim için bu fotoğrafın öncelikli anlamı, yıllardır Türkiye'de siyasi ya da sosyolojik olarak arası açılmaya çalışılan "açık-kapalı" kadınların oluşturulmaya çalışılan algının aksine hayatın içinde omuz omuza durduğunu göstermesidir.

“Fotoğrafı ilginç bir şey gören hepimizin, hepinizin yaptığı gibi buradan paylaştım ve akabinde iş yoğunluğum nedeniyle hesabıma girmedim. Birkaç gün sonra sayın Başbakanımızın konuşmasında bahsetmesi üzerine gördüm ki paylaştığım fotoğraf twitter tabiri ile epey "yürümüş".

“Akabinde CNN, Haber Türk gibi mecralardan muhabirler fotoğraftaki kadınlara ulaşmak için beni aradılar. Anadolu Ajansında çalıştığım için doğal olarak onlarla elimdeki plakanın göründüğü fotoları paylaşmadım. Kendi ajansıma verdim ve haberin yapılmasını sağladım.

“Olaydan sonra zaman zaman internette Şerife Boz'la ilgili haberlere rastladım. Katıldığı etkinlikler olduğunu gördüm vs. Utanarak söylüyorum, iş yoğunluğu vs arasında Boz'un röplerini detaylı okumadım. Her zaman olaylara karşı çok dikkatli olduğumu savunan ben bu hatayı yaptım.

Basının ‘15 Temmuz'a kamyonuyla direnen kadın’ minvalinde başlıklarla verdiği haberler beni de yanılttı. Yine utanarak söylüyorum, ‘Ben bu fotoğrafı ikinci gece çektim, bu hanım niçin ilk gece gibi anlatıyor’ diye düşündüm. Ama bunu yakın birkaç dostum dışında kimseye söylemedim.

Çünkü 15 Temmuz gecesi ve akabindeki 15 gün boyunca hem muhabir, hem de milletin bir ferdi olarak sürekli meydanlardaydım. Binlerce insanımızın samimiyetle verdiği mücadeleye şahit oldum. Haberler yaptım.

15 Temmuz gibi halkımızın kahramanlık destanı yazdığı bir geceye "eğer biri suistimal ediyorsa" gölge düşmesin, binlerce samimi insana laf gelmesin düşüncesi ile sustum. Ta ki dün gece Şerife Boz ile ilgili yayılan söylentiye kadar da böyle düşündüm.”

15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

15 Temmuz kahramanı Şerife Boz'un foyası ortaya çıktı! Fotoğrafı çeken muhabir itiraf etti

Yorumlar (12)
ünal Arslan 3 yıl önce
yazıklar olsun milletin dini ve milli duygularıyla oynayıp menfaat sağlıyorsunuz fakir fukaranın bu ülke için kan döküp şehit olan o çocuklarından utanın her şey kurgu sahtekarlık algı olmuş dönüştürüyorsunuz ülkeyi çok üzücü Ahhh Atam Ahhh böylemi bıraktın bizlere bu ülkeyi af etme bizi
ibrahim çevik 3 yıl önce
darbeden nemalananların foyası tek tek ortaya çıkacak. dibinden kim çıkar dersiniz..
Taraftar 3 yıl önce
Bu dünyada namuslu hiç kalmamış. Yazıklar olsun. Gelde bunlara oy ver. Sandığa gitmeyin trabzon halkı. Bizi her alanda sömürüyorlar
Alix1967 3 yıl önce
Bu açıklama için iki yıl beklemek te müthiş sabır.kutlarım
Ali 3 yıl önce
Olsun bizim için hala kahramandır.Evinden çıkıp darbecileri püskürtmek için 16 temmuz da olsa sokağa çıkmış bu teyzemiz helel olsun.Böyle yiğit kadınlarla darbeciler püskürtüldü.
ERMAN 3 yıl önce
Sen işte hükümet seçimlerinde oy kullanacaksın.Daha aklını kullanamıyorsun.Kadın 15 temmuz değil 16 temmuzda ve araba sürmesini bilmediği halde kamyon sürüyormuş gibi kendisini pazarlamış.
Serkan 3 yıl önce
Kadın menfaat temin etmek ve iktidardan nemalanmak için kamyonda fotoğraf çektirmiş,kanıyla ve canıyla samimi mücadele eden insanları sömürmüş hala neyi savunuyorsunuz aklınız mı yok kiraya mı verdiniz?
Ozzz err 3 yıl önce
Ben analamdim tamam kadin direksiyona gecmis ama bu gazzetecide yenimi itiraf ediyo bunu onu anlamadim birde soylede bisi var tamam is yogunlugundan giremedin nasil girememis hesabina sen gazetecisin gundemi daha sıkı takip edersin herkeste bi dumen var gibime geliyo darbe ayri bir dumen zaten
Ass er 3 yıl önce
Yani kadin ikinci gunumu ordaymista 1ci gun demis:) bide kamyonu surmemiste suruyo gibimi gorunmus???? peki senin simdiye kadar susman masumlugundan onunkide seytanlikmi himmm cok entrasan masum gazeteci:/
Hiç önemli değil 3 yıl önce
Evet buradan sistemin nasıl takır takır işlediğini görebilirsiniz iyki kadın açıkladı yoksa vekil olacaktı gerçi olanları da farklı değil son turun son biletleri ????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@