banner556

İmamoğlu: "Cami yapmamızı engellediler"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde Cevahir ailesinin katkıları ile yapılan İbrahim Cevahir Camisi’ni ibadete açtı.

GENEL 08.01.2021, 17:21

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde temelini attığı Beylikdüzü İbrahim Cevahir Camii'ni ibadete açtı. Açılış törenine CHP Parti Meclisi üyesi Bülent Tezcan, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve merhum İbrahim Cevahir'in yakınları, mahalle muhtarları ve gaziler katıldı.

Törende Cevahir ailesi adına konuşan Hamdi Cevahir, “Cevahir ailesi, hayırsever bir ailedir. Birçok tesisi toplumumuza kazandırmıştır. Bu cami de onlardan biridir. Daha önce de Sayın Ekrem İmamoğlu'na söz verdiğimiz gibi, Cevahir ailesi olarak bir kreş yapacağız inşallah” dedi.

“İYİİKLE YARIŞANLAR BURADA”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açılışta yaptığı konuşmada bölgenin bu camiye ihtiyacı olduğunu belirterek “Burada zemin sorunu yaşanıyordu. Sıkı bir yatırımla, zeminle alakalı sorunu hep beraber giderdik. Kolay süreç icra edilmedi” dedi.

Cevahir ailesinin iyilik konusunda yarışan bir aile olduğunu dile getiren İmamoğlu; “Kıymetli İbrahim Cevahir ağabeyimiz de benim yakinen tanıdığım birisidir.  Evlatları, burada bir eser üreterek, cami inşa ederek ismini yaşatmayı niyet etmiştir. Bugün burada iyilikle yarışanlar var. Güzel işler yapıldı. Sordum imam görevlendirilmiş mi diye; görevlendirildi. İmamımıza da başarılar diliyorum. İnşallah burada güzel hizmetler yapsın” diye konuştu.

“MİLLİ DAYANIŞMAYI CAMİLERDE YAŞADIK”  

İmamoğlu camilerin insanları bir araya getirdiğini, birleştirdiğini,  kadına saygıyı, çocuklara iyi ahlak öğretmeyi anlattığını söyleyerek “Biz milli dayanışmayı da bu camilerde yaşattık ve yaşadık. Biz Kurtuluş Savaşı’nı da camilerde hararetlenerek, yollara çıkarak, yollara dökülerek kazandık. Yani buralar bizim en üst seviyede duygularımızın merkezidir. Maneviyat içerir.  Siyaset  şu kapıdan içeri hiç giremez. Allah esirgesin, Allah korusun. Buranın sahibi yoktur, sahibi Yüce Allah” dedi.

İmamoğlu: Cami yapmamızı engellediler

“CAMİ YAPARKEN ENGELLENDİK”

İmamoğlu, tebrik etmek için müftünün açılışa gelip gelmediğini sorduğunu ancak gelemediğinin kendisine aktarıldığını ifade etti. İmamoğlu şunları söyledi:

“Benim yeni yaşadığım şey değil. Cami yaparken nasıl engellediğimize bakın. Taziye evi yaparken nasıl engellediğimiz… Yüce Allah biliyor, ben biliyorum, kullar da biliyor. Bunlar 7 senedir yaşadıklarım, yeni değil. Allah akıl versin diye dua ediyorum onlar için. Allah’ım onlara gani gani akıl versin, rahmet yağdırsın onlara. Vallahi amin deyin, ihtiyaçları var. Benim inancımı temsil eden hiç kimsenin siyaset ile zerre ilgisi olamaz. Ben çünkü onun önünde önümü iliklerim, duamı ederim.  Ben o ocaklarda yetiştim. Benim rahmetli dedem Trabzon’da Pazarkapı'da kadim bir caminin yıllarca dernek başkanlığını yapmış adamdır. Ben sokağı bilirim, mahalleyi bilirim, camiyi bilirim, Kuran kursunu bilirim. Bu ruhun tersine hareket edenlere tekrar ifade ediyorum, bak kınama yok, Allah'ım onlara akıl ver.”

İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Eksik kalan müftülük binasını da bitireceklerini kaydeden İmamoğlu “Büyükşehir olarak  bitireceğiz. Kullanıp kullanmamak onlara aittir. Kullanmazlarsa biz orayı güzel inancımız için en uygun şekilde kullanmaya hazırız. Bizim özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın simgesidir camilerimiz ve oradan duyduğumuz ezan sesleri. Bizi doğru yoldan Allahım ayırmasın. Bizi yanlışa iten hangi anlayış varsa da onlardan Allah bizi esirgesin” dedi.

Caminin çevresini de hızlıca düzenleyeceklerini dile getiren İmamoğlu, caminin arkasına Nobel ödüllü Aziz Sancar'ın adını taşıyan bilim sanat merkezi yapılacağını söyledi. Konuşmaların ardından Mustafa Demir Hoca'nın okuduğu Kur'an tilaveti dinlendi. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, etkinlikten sonra camideki ilk Cuma namazını kıldı.

Yorumlar (37)
galip 2 hafta önce
SEN BİZİM YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜN ALLAHTA SENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRSÜN...
Erdinç 2 hafta önce
Lezbiyen Gay Biseksuel Transeksüel kısaca LGBT lileri destekle yetmesin yinettigin belediyede Mevlana'yı anma töreninde kadın semazen Türkçe kuran ve ezan okut sonra gel cami açılışında riv riv yap la riya göbek adın olmuş Ekrem bey Demirtaş sevicisi olmuşsun PKK yi lanetle de girelim
Farozlu 2 hafta önce
Camur zihniyeti akp camilerimize siyasete bulaştırdı
hasan 2 hafta önce
Trabzon sevdalısı güzel insan... Allah yolunu açık eylesin... ölmek var dönmek yok...
Samed 2 hafta önce
İmamoğlu hem CHP’de hemde din siyaseti olmaz. Kaybettiğin nokda burasi. CHP ve din bu millet buna inanmıyor. Millet bu hareketleri Yapmacık olarak gördü görüyor.
İmaloğlu 2 hafta önce
1905 oyda cami açılışından yarında bi çesme yaptırmış vatandaşın biri ordanda 45 oy yarınn fener öbürgün trabzon sevgi değilde matematiğim süper
davut61 2 hafta önce
seninle gurur duyuyoruz başkanım...
zekai 2 hafta önce
trabzon sevdalisimi,kardesim fenerliler oy vermez diye trabzona geldiginde trapzon sporu ziyaret etmemisti necabuk unuttunuz pes dogrusu
Fatih sağlam 2 hafta önce
Zekai,öyle deyil Ağaoğlu Erdoğan kızar diye davet etmemişti
İhsan Saral 2 hafta önce
Millete yanlış bilgi verme, İmamoğlu Trabzon'a geldiğinde Ağaoğlu ve yöneticiler İmamoğlu kulubü ziyaret etmesin diye Trabzon'u terk etmişlerdi. Eleştireceksen onları eleştir.
gurbetcı 2 hafta önce
namazı turk cemı kıldınız merak edtım dogrusu
antikus 2 hafta önce
sen papaza günahini türkcemi? yoksa almancami cikarttiriyorsun ??
Adamın1i 2 hafta önce
Davut sen ya çocuksun yada zeka seviyen dünyada müslümanların sade araplardan olduğunu zannneden birisinin. Al sana işte dini bilgisi genel kültürü siyasi ahlaki hiçbir bilgisi olmayan bir ya cahil yada hain
Davut 2 hafta önce
Kendi dilinde dünyada ibadet etmeyen tek ülke olarak namazı türkçe kılmasında ne var
Adamın1i 2 hafta önce
Gurbetçi kardeşim bu adam kendini aşmış Türkçeyide beğenmez ingilizceside varmış
Kesin İngilizce yapmıştır. Bunların zihniyeti ile daha makbul olurmuş nede olsa medeniyetin dili o
Hollanda’dan selamlar 2 hafta önce
Evet gurbetçi kardeş, bende merak ettim doğrusu ama senin yaptığın fitne ve fesatlık Türkçe, orası kesin..
Halk 2 hafta önce
Aktroller cıkar şimdi ortaya
Adamın1i 2 hafta önce
Akıllar neden nazar almazmış çünkü herkes kendi aklını beğenirmiş. HALK olan arkadaşta kendinde akıl olduğunu ima etmeye calişmış güya
Halk 2 hafta önce
Haktan bizde hiç degilse düşünebilecek bi kafa var sizde o bile yok
Haktan şaşmaz 2 hafta önce
Acıyorum sana ve senin kafanda olanlara
Ercan 2 hafta önce
Dimi hersey engelleniyor finanse etmediler mi avrupali dostlar!!!!!
Adamın1i 2 hafta önce
Dedesi cami dernek başkanıymış bak sen !!!
Siyasetle camilerin işi olmazda neden senin mensubu olduğun parti yıllarca bu milletin camisiyle inancıyla alay etti bunu açıklarmısın ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@