banner556

Ahmet Kaya: “Tarihi Ayasofya müzesine merdiven monte ettiler”

CHP’li Ahmet Kaya, Ayasofya Müzesi’nin bahçesinden seslendi. “Bu merdiven hangi aklın ürünüdür?"

GENEL 06.01.2021, 12:50 06.01.2021, 13:04

Trabzon deyince akla gelen tarihi mekânların en başında yer alan Ayasofya'nın restorasyonu sonrasında bahçesinde bulunan tarihi çan kulesine yapılan demir merdivenler görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Ayasofya'nın bahçesine giderek demir merdivenlere tepki gösteren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Bu kulenin dış cephesinde merdiven yoktu, bu tarihi binayla bu ucube demir yığınının ne ilgisi var? Hiç yakışmış mı buraya? Eğer merdiven lazımsa kulenin içinden görünmeyen yerde yapılsın, dış cephede değil.  Hangi akıl yaptı bunu, gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

Ahmet Kaya: “Tarihi Ayasofya müzesine merdiven monte ettiler”

Trabzon’un tarihi ve turistik değerlerinden Ayasofya Müzesi’nde 2020 yılı Nisan ayında restorasyon çalışmalarında tarihi binanın tavan ve duvarları hiltilerle kırılarak katliam yapılmıştı. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın uyarıları sonrasında restorasyon çalışmaları daha titiz ve dikkatli yapılmaya başlanmıştı.

Ayasofya'nın tamamlanan restorasyon çalışmalarını görmek için Ayasofya'ya giden Kaya gördüğü manzara karşısında şaşkına döndüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:

TARİHİ BİNAYA DEMİR MERDİVEN MONTE ETMİŞLER!

"Restorasyon adı altında tarihi değerlerin aslına, dokusuna uygun olmayan imalatlar yapıyorlar. Bunu nasıl yaparlar, bu tarihe ihanettir. Bu eserler insanlık mirasıdır. Trabzon tarihinin ve turizminin en önemli mekânlarından biri olan Ayasofya'nın bahçesinde bulunan tarihi kulenin dış cephesine demirden merdiven monte edilmiş. Kulenin silueti bozulmuş. Böyle bir imalatı bu tarihi kuleye hangi akılla kim yaptı? Gerçekten anlamak mümkün değil. Bir ucubeyi bu güzelim tarihi binaya kim monte etmiş, kim onay vermiş, bunun sorgulanması gerekiyor. Estetik yoksunu, tarihi bina ile tarihi doku ile uyumsuz, berbat bir imalat. Bu merdivenin burada ne işi var? Bu tarihi yapıda böyle bir merdiven yoktu, nereden çıktı bu? Böyle bir iş, böyle bir imalat olabilir mi?  Gerçekten diyorum çekin ellerinizi tarihi değerlerimizden, mümkünse hiç dokunmayın Allah aşkına. Kulenin eski hali, yeni halinden çok daha güzeldi.”

Ahmet Kaya: “Tarihi Ayasofya müzesine merdiven monte ettiler”

TARİHİ BAHÇEDE JENERATÖRÜN NE İŞİ VAR?

“Bunun sorumluları çıkıp, bu rezaletini izah etmelidir. Bu yapı Trabzon’un en önemli tarihi ve turistik eserleri arasındadır, bu tarihi bina insanlık mirasıdır. Dünyanın bir ucundan insanlar kalkıp Ayasofya Müzesi’ni gezmeye, görmeye geliyorlar. Dış cepheye koyulan demir merdiven rezaleti yetmemiş gibi bir de en görünür yere, bahçeye bir jeneratör koymuşlar. Jeneratörü koyacak başka yer bulamadınız mı? O jeneratör görünmeyen bir yere koyulamaz mıydı? Yapılan iş hiç hoş olmamış.”

MERDİVEN YAPILACAKSA İÇERDEN YAPILSIN

“Binanın aslında olmayan bu ucube merdivenin derhal tarihi binadan sökülmesi lazım. Bunun adı restorasyon değil rezalettir! Hangi mühendislik, hangi mimarlık, hangi bilim bu yapılana onay verir.  Eğer burada bir merdivene ihtiyaç varsa kulenin içinden yapılsın. Kulenin dış cephesine hem de görünür yere, binanın aslında olmayan bu merdiven hiç yakışmamıştır. Tarihi binaya ve dokuya hiç uymamıştır. Bu yanlış düzeltilmelidir.”

Ahmet Kaya: “Tarihi Ayasofya müzesine merdiven monte ettiler”

Yorumlar (20)
Remzi 2 hafta önce
Eeee yandaşlar biryerden nemalanacak, yakinda dış sivasinida vururlar.
İsiyin 2 hafta önce
AKP dönemi restorasyon faciaları diye araştırın onlarca olay bulursunuz tarihi camilerden tutun saraylardan antik yapılara kadar. sözde Osmanlıcı takılıp Osmanlı Devletinden kalma tarihi yapılara zarar veren başka iktidar olmadı. aynı şekilde Selçuklu Bizan Roma döneminden kalma eserler betona gömüldü tarihi yapı olmaktan çıkartıldı. antik tiyatroya mutfak mermeri tarihi camiye sıva yapn zihniyet bu zihniyet. doğa katliamlarını saymıyorum. Ayder Uzungöl Salda Cerattepe Kaz dağları Kuzey Ormanları Dipsiz Göl... hepsi AKP döneminde felakakete uğradı.
Ts 2 hafta önce
Bizde ki restorasyon anlayışı...
Fatih sağlam 2 hafta önce
Sembolik akp zihniyeti" merdivenin Sonu,yani Son
Davut 2 hafta önce
Helal olsun. Ahmet Bey olmasa Trabzon’da milletvekili var diyemeyeceğiz. İktidar vekilleri ancak İmamoğlu’nu eleştirip düğünlerde şahit olsun. Sandıkta görüşmek üzere
Bilenbiri 2 hafta önce
Sen ne içip yazıyorsun....
ab 2 hafta önce
bize böyle şeylerle gelen. tebrik ediyorum. çok iyi bir noktaya değindiniz.
halim erdogan 2 hafta önce
geri kafali bir zihniyetin , gecmise , tarihe dusmanlik eden zihniyetin urunudur .
SUSTALİ 2 hafta önce
bu ekibin tarih anlayışı okadar işte o merdiven ne alaka orda kaç yıllık yapı
Kemal 2 hafta önce
O merdiven oraya birileri devletin parasını yesin diye yapıldı. Şimdi yıkılır ama paramızı bir hırsız yemiş olur. Haram olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@