Fed yetkilileri kabul edilemez derecede yüksek olarak tanımladıkları enflasyonun yüzde 2’ye doğru düşüş yolunda girene kadar sıkı para politikalarının süreceğini ifade ettiler. Diğer yandan Dolar/TL kuru 18,78 seviyesinin üzerini test ederek yeni rekorunu kırdı.

2023 yılına yükselerek başlayan dolar/TL kuru haftanın son işlem gününe doğru 18,80 seviyesini denemeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati son yaptığı açıklamada “Geçen yıl kur atağı yaşadık. KKM sonrası talebin doğru seviyeye geldiği bir dönemi yaşadık. Türkiye'deki enflasyonun temel sebeplerinden biri kurdaki artıştır. 2022'de kur olması gereken seviyeye geldi. Emtia fiyatlarındaki artışın enflasyona katkısı da yüksek. Geçen yıl 100 milyar dolara koşan net enerji ithalatında bulunduk. Bu doğaldır ki enflasyon üzerinde baskı yaptı” dedi. 

"KURDA OYNAKLIK YOK"
Kur hakkında açıklamasına devam eden Nebati, “Kurun yükselmesi enflasyonu etkiliyor,öngörülebilirliği kaldırıyor. İhracatçı öngörülebilirlik istiyor. Bunu verdik, kurda oynaklık yok. Size bir kur hedefi verdik zaten, aşırı değerlenmeyecek, aşırı düşmeyecek” sözlerini kullandı. 

DOLAR BUGÜN KAÇ TL?
Dolar/TL, 18,78 seviyelerini görmesinin ardından 18,7510 seviyelerinde işlem görüyor. Dün en düşük 18,7137 ve en yüksek 18,7730 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 18,7399'dan tamamladı. Kur,  saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,1 değer kazanarak 18,7510'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yatay seyirle 19,8900'dan, sterlin/TL yüzde 0,1 değer kaybıyla 22,6090'dan satılıyor.

DOLAR ENDEKSİ ÖNCEKİ KAPANIŞIN ÜZERİNDE
Dün yüzde 0,3 düşüşle 104,2 seviyesinden günü tamamlayan dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışının hemen üzerinde 104,3'ten işlem görüyor. Avro/dolar paritesi ise 1,0610 seviyesinde yatay seyrediyor.

DÜŞÜK FAİZ ORANI BEKLENTİLERİ YÜKSELTTİ
Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün açıklanan toplantı tutanaklarındaki resesyon endişelerinin gelecek süreçte daha yakından takip edileceğine yönelik vurgulamaların doları baskıladığını söyledi. Tutanakların her ne kadar şahin tutumun korunduğunu gösterse de, nihai faiz oranına ilişkin net bir sinyalin olmamasının para piyasalarında fiyatlanan daha düşük nihai faiz oranına yönelik beklentileri güçlendirdiğini kaydeden analistler, Fed üyelerinin bugün yapacağı açıklamaların piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini ifade etti.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise başta ABD'de ADP özel sektör istihdamı ve Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 105'in direnç, 103,7'nin destek konumunda bulunduğunu bildirdi.