AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen EYT düzenlemesine ilişkin konuştu.

Komisyon çalışmalarının bugün bitmesini beklediklerini belirten Turan, önümüzdeki salı günü Genel Kurul gündemine almayı planladıklarını söyledi.Yaklaşık 2,5 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'BUGÜN BİTMESİNİ ÖNGÖRÜYORUZ'
Plan ve Bütçe Komisyonu'nun, EYT gündemiyle ilgili bugün çalışmalara başladığını hatırlatan Turan, "Bugün komisyon çalışmalarının bitmesini öngörüyoruz. Nihayetinde tüm gündemin önüne alarak haftaya salı günü Genel Kurul'da görüşmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

EYT MECLİS'TE
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT düzenlemesini de içeren 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Yaklaşık 5 milyon insanın EYT sorununu çözen; EYT kapsamında emekli olanlardan çalışmaya devam edenlere 5 puan prim desteği, taşerondan kadroya geçenlerde zorunlu emekli olma şartının kaldırılmasını içeren Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyon’unda görüşülüyor. Hayırlı olsun.Toplantıya komisyon üyelerinin yanı sıra milletvekilleri, bakanlık bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve EYT derneklerinin temsilcileri katıldı. Toplam 4 maddeden oluşan kanun teklifinin yasalaşarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, 2023'te 2 milyon 250 bin kişi, süreç içeresinde de yaklaşık 5 milyon kişinin EYT düzenlemesinden faydalanması bekleniyor.