"Temel'i fındık ekmeği Dursun"

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, fındıkla ilgili tüm kurum ve kuruluşları ''Fındıklı Ekmek Projesi''ne destek sağlamaya çağırdıklarını belirtti. Köleoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ''İşin Temel'i fındık olsun ekmeğin içinde Dursun''

"Temel'i fındık ekmeği Dursun"

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, fındıkla ilgili tüm kurum ve kuruluşları ''Fındıklı Ekmek Projesi''ne destek sağlamaya çağırdıklarını belirtti.

Köleoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ''İşin Temel'i fındık olsun ekmeğin içinde Dursun'' sloganıyla Türkiye'deki fındık tüketimini artırmak amacıyla mayıs ayında başlattıkları Fındıklı Ekmek Projesi'nin ilk etapta Trabzon'da, ardından çevre illerde uygulamaya konulduğunu anımsattı.

TTB tarafından proje kapsamında 2-5 milimetre aralığında imal edilen fındık unlarından yaklaşık 3 ton civarında ürünün fırın ve ekmek fabrikası işletmecilerine dağıtıldığını belirten Köleoğlu, TTB'nin ekmek fabrikaları ile fırınlara bedava fındık unu vererek teşvik ettiği projeye daha sonra Giresun Ticaret Borsası ile Kocaeli'nde Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği'nin de katıldığını ifade etti.

Dünyada en fazla fındık üreten Türkiye'de, bu ürünün tüketiminin de artırılmasının kaçınılmaz olduğu düşüncesiyle uyguladıkları projeye sektörle ilgili kesimlerden beklenen ölçüde destek bulamadıklarını, ancak uzun soluklu bir çalışma olarak ele aldıkları projeyi sürdüreceklerini kaydeden Köleoğlu, şöyle devam etti:

''Proje için TOBB'dan destek sağladık. Bu destekle projeyi çeşitlendiriyoruz. Trabzon'un dışında Ankara, İstanbul ve Denizli illerinde fındıklı ekmek üretmek için talepte bulunan işletme sahiplerine destek oluyoruz. Trabzon'da ise Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Kız Meslek Lisesi ile ortaklaşa açılacak aşçılık kursunda fındıklı ekmekler ve pastalar öğretilmesi için de fındık unu ile katkı sağlayacağız.''

Köleoğlu, fındıkta arz talep dengesinin sağlanabilmesi için iç tüketimin artırılması gerektiğini belirterek, bunun için fındıkla ilgili tüm kurum ve kuruluşları benzer teşviklerle projeye destek sağlamaya çağırdıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler