Karadeniz'de Petrol Müjdesi

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Karadeniz'deki yeni petrol havzası keşfinin ayrıntılarını anlattı. İşte Sabah yazarı Muharrem Sarıkaya'nın Güler'le yaptığı söyleşi:Müjdeli haber önceki gün Meclis'te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi

Karadeniz'de Petrol Müjdesi

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Karadeniz'deki yeni petrol havzası keşfinin ayrıntılarını anlattı. İşte Sabah yazarı Muharrem Sarıkaya'nın Güler'le yaptığı söyleşi:

Müjdeli haber önceki gün Meclis'te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi.
Bir milletvekili, kuliste sohbet etmekte olduğumuz Enerji Bakanı Hilmi Güler'in yanına gelerek söze girdi:
"Kutlarım, turnayı gözünden vurmuşuz..."
Bakan milletvekilinin cümlesine anlam veremedi.
Neden söz ettiğini sorduğumuzda, milletvekili, "Karadeniz..." kelimesini söyler söylemez Bakan Güler, "Tamam, tamam ben anladım" deyip kendisini susturdu.
Ancak, milletvekili sevincinden sözü bırakmadı:
"Çok büyük rezerv, uzun yıllar Türkiye'nin yıllık ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğunu söylediler..."
Güler, bilginin yayılmasının kızgınlığı içinde, başlangıçta "Kim bu bilgileri açıkladı; kim söyledi?" diye çıkışsa da biraz da bizlerin sıkıştırmasıyla gerisini kendisi getirmek zorunda kaldı.
Söze bir süre önce Akçakoca açıklarında doğalgaz bulunduğunu anımsatarak başladı:
"Bu, Türkiye'nin toplam tüketiminin yüzde 1.5'ini, evlerdeki tüketiminin ise yüzde 10'unu karşılayacak miktar. 2 milyon metreküp kadar çıkarılıyor, ama artacak..."

Bakan, Akçakoca'daki kuyuların büyük bölümünün Türkiye'nin karasuları içinde kaldığını belirtip devam etti:
"Açıklarda daha büyük bir havzada yeni rezerve ulaştık. İlk tespitler ve sonar çalışmaları iki ayrı havzada Türkiye'nin uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak petrol ve doğalgaz bulunduğu bilgisini veriyor."
Hilmi Güler, sondaj çalışmasının TPAO ile anlaşma imzalayan ve derin denizde petrol kuyusu açmasıyla ünlü Brezilyalı Petrobras Oil and Gas şirketi tarafından yürütüldüğü bilgisini de aktardı.
Bu yıl sonuna kadar deniz altındaki çalışmaların sonuçlandırılacağını da bildirip devam etti:
"Bulduğumuz alanda deniz derinliği fazla. Önce 2 bin metre deniz dibine inilecek. Oradan da 3 bin 600 metre aşağıya sondaj yapılacak."
Bu aşamada temkini de elden bırakmadı:
"Matkabın ucu kuyudaki petrole veya doğalgaza değmeden bir şey diyemem. Ama bilimsel veriler büyük bir rezerv bulduğumuzu gösteriyor. Eğer çıkarsa, Türkiye büyük bir yükten kurtulur..."

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler