Yeni uygulama geliyor: E Yoklama nedir nasıl çalışır? Ne zaman açılacak

Soy ağacı, şehit sorgulama gibi önemli uygulamalardan sonra E Devlet yeni bir hizmeti daha sunmaya hazırlanıyor. E Yoklama uygulaması ile artık askerlik sorgulaması internet üzerinde yapılabilecek.

Diğer 12.05.2018, 11:00 12.05.2018, 11:09
Yeni uygulama geliyor: E Yoklama nedir nasıl çalışır? Ne zaman açılacak

E devlet yeni bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Askerlik çağına gelenler vatan hizmetini yerine getirmek isteyenler artık E Yoklama uygulaması ile internet üzerinden işlem yapabilecek. E Yoklama nedir nasıl çalışır ne zaman açılacak merak uyandıran uygulama için tarih verildi. 
 

Askerlik çağına giren yükümlüler, askerlik yoklaması işlemlerini artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iş birliğinde başlatılan "e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri Projesi"nde sona yaklaşıldı.

Proje kapsamında vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesi için yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formları e-Devlet sistemi üzerinden doldurulabilecek ve aile hekimine giderek yoklama işlemleri yapılabilecek. Yükümlüler artık sağlık muayenelerini, askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatabilecek, bağlı oldukları aile hekimlerine giderek bu işlemi gerçekleştirebilecek. Daha önce askerlik şubelerine 2 kez gidilerek yapılan işlemler, sadece alınan raporun teslimi için tek seferde tamamlanabilecek. 

E YOKLAMA NE ZAMAN AÇILACAK? TARİH VERİLDİ

Pilot uygulama Manisa ve Ankara'da yapılmış, söz konusu işlemler e-Devlet üzerinden "Askerlik Yoklaması" başlığında gerçekleştirilmişti. Pilot uygulama sürecinde yapılan teknik ve uygulamaya yönelik düzenlemelerin ardından hizmet, 14 Mayıs'tan itibaren ülke genelinde kullanıma açılacak.

"Askerlik Yoklaması" hizmetinin yurt genelinde kullanıma açılmasıyla vatandaşlara sunulan hizmetin hızlandırılması, askerlik şubelerine gitmeden hızlı ve etkin olarak işlemlerin sonuçlandırılması hedefleniyor.

Bürokratik işlemlerin yanı sıra maliyetleri de düşürecek uygulamayla ayrıca aile hekimlerinin sistematik yapıyla daha bütüncül ve sağlıklı şekilde askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri mümkün hale getirilecek.

Yorumlar (1)
SERDAR MAVIBONCUK 2 yıl önce
BOYLE ASKERLIK OLMAZ

Gelişmelerden Haberdar Olun

@