Şifresiz SSK Sorgulama ve SGK prim öğrenmek artık mümkün

Teknolojinin her alana yayılmasını artık devlette lehine kullanmaya başlamış durumda. İnternet çağına ayak uyduran Türkiye bu noktada hazırladığı E-Devlet kapısı ile birlikte kamu kuruluşlarında yapmak istediğiniz işlemleri online olarak yapmanıza olanak

Diğer 30.04.2016, 12:05
Şifresiz SSK Sorgulama ve SGK prim öğrenmek artık mümkün
Teknolojinin her alana yayılmasını artık devlette lehine kullanmaya başlamış durumda. İnternet çağına ayak uyduran Türkiye bu noktada hazırladığı E-Devlet kapısı ile birlikte kamu kuruluşlarında yapmak istediğiniz işlemleri online olarak yapmanıza olanak sağlıyor. Örneğin; SSK sorgulama ve SGK prim dökümü gibi bir çok işlem böylelikle oldukça basit bir hale büründü. Öte yandan artık şifresiz ssk sorgulama işlemleri de artık mümkün. 
 
 
turkiye.gov.tr adresine giren her vatandaş emeklilik, sgk ve bir çok işlemi rahatça gerçekleştirebilir. Bankalarla yapılan anlaşmalar sayesinde de bu işlem artık şifresiz ve ücretsiz şekilde yapılıyor. E devlet kapısının ilk kurulumundan sonra sisteme girmek için e devlet şifresi almanız gerekiyordu. Bunun için en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi almanız gerekliydi. Artık bu işleme gerek kalmıyor. Yapılan anlaşma gereğince çalıştığınız bankanın internet şubesine giriş yaparak belirtilen konumdaki butona tıklayarak şifressiz sgk sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.
 
Artık dakikalar içerisinde yapılan bu işlem geçmiş düşünüldüğünde büyük bir kolaylık olarak karşımıza çıkıyor. Önceden Sosyal Güvenlik Kurumu'nda sıradan bir işlemi gerçekleştirmek için uzun süreler kuyrukta beklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise dakikalar içerisinde oturduğunuz yerden bütün işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün hale geldi. Peki neler yapılabilir; SGK prim ödenmiş gün sayısı, ilk sigortalı olarak işe giriş ve işe çıkış tarihi, Bağ kur (4B), SSK (4A), Emekli Sandığı (4C), sorgulama işlemleri ve daha birçok işlem yapılabileceklere örnek gösterilebilir
 
 
ssk-sorgulama-002.jpg
 
EDEVLET NEDİR?
 
Tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Kapı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır. e-Devlet Kapısı, entegre elektronik hizmetler, kurumlar listesi ve güncel duyurular gibi kısımlardan oluşmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki bilgi ve hizmetlere kolaylıkla erişebileceklerdir. Kullanıcılar www.turkiye.gov.tr adresini kullanarak ana sayfasına eriştikten sonra hizmetleri kullanabilirler.s unulan elektronik kamu hizmetlerinin bazıları herhangi bir kimlik doğrulama gerektirmeyen hizmetlerdir. Kişisel bilgilere erişim veya kimlik doğrulama gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz. Ayrıca,  bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda n yapılabilmektedir.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@