kebir reklamı

Fındık fiyatı ne kadar oldu? İşte güncel fındık fiyatları

Karadeniz'de toplam 2 Milyon'a yakın kişinin gelir kapısı olan fındık bu sezon ne yazıkki beklentilerin çok uzağında kaldı. Sezona 14-15 TL'den giriş yapan ürün gün geçtikçe değer kaybetmeye başladı. Durdurulamayan düşüş sonrasında fındık fiyatları 8-9 TL

Fındık fiyatı ne kadar oldu? İşte güncel fındık fiyatları

banner197

Karadeniz'de toplam 2 Milyon'a yakın kişinin gelir kapısı olan fındık bu sezon ne yazıkki beklentilerin çok uzağında kaldı. Sezona 14-15 TL'den giriş yapan ürün gün geçtikçe değer kaybetmeye başladı. Durdurulamayan düşüş sonrasında fındık fiyatları 8-9 TL civarına kadar düştü. 

Üreticiyi isyan ettiren bu durum karşısında devletin de sessiz kalması iyice sinirleri gerdi. Tekelleşme oluşan sektörde yetkililerin ifadelerine göre bazı kesimlerin art niyetli rekolte tahminleri nedeniyle üreticiye fındığı pazara indirmesi fiyatın düşürülmesinin en büyük sebebi oldu. Bu durum karşısında özellikle ziraat odaları her yapılan tahmine inanılmamasını ifade ediyor.

GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

Şube En düşük En yüksek
Akçakoca 08,15 TL 08,65 TL
Düzce * 08,15 TL 08,65 TL
Çarşamba 08,30 TL 08,80 TL
Fatsa 08,50 TL 09,00 TL
Gi̇resun 07,85 TL 09,00 TL
Ordu * 08,30 TL 08,80 TL
Sakarya 08,00 TL 08,50 TL
Samsun 08,30 TL 08,80 TL
Terme 08,00 TL 08,50 TL
Trabzon * 08,25 TL 08,75 TL
Ünye * 08,00 TL 08,50 TL
Zonguldak * 08,25 TL 09,50 TL

findik-002.jpg

Sezona 14 TL civarından giriş yapan fındık, daha sonraki dönemde vatandaşın yükseliş beklentilerine rağmen geriye doğru hızla ilerledi. Şuanda ise ülke çapında 8.50 TL ile 9.50 TL arasında değişim gösteriyor. Bu durum üreticinin büyük tepkisine neden oluyor. Ücretin bu derece düşmesinde en büyük rolün ise emanete verilen fındıkların olduğu ifade ediliyor. Bir çok ilin Ticaret Borsası’ndan yapılan açıklamalarda da bu durum doğrulanıyor. Üretici ise devletin artık kendilerine sahip çıkması gerektiği yönünde çağrılarda bulunuyor.

Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 8.75 TL görünce şok olduklarını belirterek “Bu gidişle kaos olur. Hükümetin buna bir çare üretmesi gerekir” dedi. Arslan Soydan, yaptığı açıklamada, Trabzon’da yapılan toplantıdan bir karar çıkmamasına rağmen piyasaya olumlu yansıyacağını tahmin ettiklerini ancak tahminlerinin tutmadığını belirterek, “Ücretin neden bu kadar düştüğüne anlam veremiyoruz. Tabiri caizse şok etkisi yaşıyoruz. Üretici mağdur olmuştur. Serbest piyasa üreticiyi ezmiştir. Eğer böyle giderse toplumsal kaos olur, hükümetten bir müdahale ve çözüm bekliyoruz” diye konuştu.
 
hay-001.jpg
 
Fiyatların düşmesinde üreticinin fındığını saklayacak yer olmadığı için tüccara emanet vermesinin de etkili olduğuna dikkat çeken Soydan, “Bugünkü tabloda emanetin de etkisi var” şeklinde konuştu.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu öncülüğünde Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve sektör temsilcilerinin de görüş bildirdiği fındıkta yaşanan sorunların çözümü için belirlenen öneriler kalabalık bir vatandaş topluluğu önünde açıkladı. Fındığın etkilediği tüm kesimlerinin temsilcileri ile hazırladıkları tespit ve önerileri, tüm siyasi partilere iletmek, kamuoyu ile paylaşmak amacında olduklarını belirten Belediye Başkanı Aksu "1930'lu yıllarda Giresun'da 30 Ağustos'ta fındık bayramı yapılırdı. Yeniden fındığımızın gerçek değerine ulaşmasını sağlayıp, bayram yapmak istiyoruz" dedi.

"Dünyanın en kaliteli fındığının yetiştiği Giresun'da son zamanlarda üreticimiz, esnafımız, sektör temsilcileri büyük bir moral çöküntüsü içine girmiştir" diyen Başkan Aksu, "Fındık fiyatlarındaki istikrarsızlık, iniş ve çıkışlar altın değerindeki ürünümüzü ve üreticisini zora sokmuştur. Türkiye'nin hiçbir girdi olmadan 2 milyar dolar döviz geliri sağlayan tek tarım ürünü olan fındık ve üreticisi sahipsizliğe, yalnızlığa ve adeta kaderine terk edilmiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşuna, gelişmesine en büyük kaynağı sağlayan fındık ve fındık üreticisini sadece doğrudan gelir desteğine mahkum etmenin büyük bir haksızlık olduğuna inanıyoruz. Fındıkta birkaç tane yabancı büyük alıcının egemen olduğu dünya piyasası karşısında üretici örgütsüz ve serbest piyasanın çarklarına terk edilmiştir. Fındık serbest piyasaya bırakılmayacak kadar özel bir üründür. Bu altın değerindeki besin kaynağı fındığın en büyük üreticisi (yüzde 70) Türkiye'dir. Fındıktan elde edilen gelirin bir bölümünün üreticinin, sanayicinin ve sektörün gelişmesine aktarılması, bir hakkın teslimi olacaktır" şeklinde konuştu.

Fındıkta yaşanan sorunun çözümü için ise şu önerilerde bulunuldu:

"Fındık üreticilerinin 1938 yılında kurduğu bir dünya markası olan FİSKOBİRLİK, bu doğrultuda gerçek kooperatifçilik statüsüne kavuşturulmalıdır. Yeniden üreticinin güçlü örgütü olması sağlanmalıdır. Giresun Ticaret Borsası tarafında dünyada ilk olacak Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası teşvik edilip yaygınlaştırılmalıdır. Birçok sektörde olduğu gibi Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu oluşturulmalıdır. Dünya piyasalarında Türk Fındığının egemen olabilmesi için kalite ve fiyat istikrarı sağlanmalıdır. Bunun için yüksek rekolte yıllarında arz fazlasını depolayacak, düşük rekolte yıllarında stok fındığı devreye sokacak bir yapı oluşturulmalıdır.

Giresun'da Fındık Organize Sanayi Bölgesi kurularak, fındık ve fındık mamulleri sanayi, teşvik kapsamına alınmalıdır. Dünyanın en kaliteli fındığı olarak tescil alan Giresun Kalite Fındığın dünyada tanınması sağlanmalıdır."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kazım - 1 yıl önce
.gidin lan sizden hiçbir halt olmaz