Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların beklediği asgari ücreti Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin 8 bin 506 TL olduğunu açıkladı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"ÇALIŞAN VE İŞVEREN ORTAK RAKAMDA ANLAŞAMADI"
"İşçi ve işveren ortak bir rakamda anlaşmadı. İstihdamın zarar görmesine izin vermeyiz. Değerli işveren temsilcisi, kıymetli basın mensupları sizleri selamlıyorum. Çalışan ve işveren temsilcileri bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda, çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır.

Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Her kesim kendi hassasiyetleri doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bize düşen en hakkaniyetli, sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. "

2023 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU
"Makul noktada uzlaşma için samimi gayret sarfettik. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de bugün aramızda olmasını isterdi. Ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için hem çalışanların alacakları en az maaşı hem de buna endeksli geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık.

Geçmiş yıllarda da hükümet olarak sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Bugün ülkemiz 34.7 milyonluk işgücüne karşılık, 31.6 milyonluk istihdamla tarihinin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır. "

"TARİHİN EN YÜKSEK ÇALIŞAN RAKAMINA ULAŞTIK"
"Açıklayacağımız Asgari Ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle uyumludur. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme gayretlerimizin en somut sonuçlarını çalışma hayatında aldık. 37.6 milyonluk istihdamla tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaşılmıştır.

Küresel krizin gelişmiş ülkeleri dahi ciddi süreçte sarstığında Türkiye'nin kalkınmasını artırarak sürdürmesi tüm dünyada ilgiyle takip edilmektedir. 85 milyon vatandaşımızın tamamının hayat kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda kamu görevlilerinin ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine kadar anlayışla çözüme kavuşturduk. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz."

ASGARİ ÜCRET 8 BİN 500 TL
"Bu ayla birlikte enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyonun yıl ortasında yüzde 30'lu, yıl sonunda yüzde 20'li rakamlara indirmekte kararlıyız. Her kesimden, vatandaştan hesabını bu hedefe göre yapmasını istiyoruz.

Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. İşçi, emekçilerimizin gelir ve refah seviyesini artırmış yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Milletimiz için varız.

Asgari ücretle ilgili adımları da bu hissiyatla atıyoruz. Net Asgari Ücret 2023 yılında inşallah 8500 lira olarak aramızda mutabık kaldık. Asgari ücretin işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var. "

ÜÇ TOPLANTI YAPILDI, ANLAŞMA SAĞLANMADI
Yapılan son toplantı da işçi tarafı kapıyı dokuz bin liradan açtı. Buna karşın işveren tarafı pazarlığı yedi bin TL'de başlatmak istedi. İki taraf arasında anşlaşmazlık olduğu ve rakamda uzlaşı sağlanmadığı iddia edildi. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Bizim resmi teklifimiz 9 bin TL'dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu masada olmayız" açıklamasını yaptı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ
Uzlaşmanın sağlananamasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğana çevrildi. Dün akşam Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i kabul etti. Görüşmede asgari ücrete ilişkin değerledirmeler yapıldı.