Vekilden kolbastı açıklaması

Giresun eski milletvekili Rasim Zaimoğlu, Giresun ile Trabzon'un kültürel olarak hiçbir farkının bulunmadığını belirterek, ''Kolbastı oyunu, Doğu Karadeniz'in yöresel oyunu olarak aksettirilmeli'' dedi.Zaimoğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, basında

Bölgesel 02.03.2009, 16:58
Vekilden kolbastı açıklaması

Giresun eski milletvekili Rasim Zaimoğlu, Giresun ile Trabzon'un kültürel olarak hiçbir farkının bulunmadığını belirterek, ''Kolbastı oyunu, Doğu Karadeniz'in yöresel oyunu olarak aksettirilmeli'' dedi.

Zaimoğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, basında geniş yer bulmaya başlayan kolbastı oyununun müziğinin, Giresun karşılaması oyunuyla aynı kökten olduğunu belirterek, ''Ben çocukluğumdan beri bu oyunu bilirim. 40-50 yıldır oynanıyor. Eskiden biraz daha yavaş oynanırdı. Şimdi çok daha hızlı oynanıyor. Hızlandırılmış şekliyle çok daha güzel oldu. Trabzonspor'un maç sonları bu oyunu oynaması çok hoşuma gidiyor. Kolbastının geniş kitlelere yayılmasında büyük katkısı var'' diye konuştu.

Kolbastı oyunun sadece Trabzon'a mal etmenin yanlış olacağını ifade eden Zaimoğlu, ''Kültürel olarak Giresun ile Trabzon'un hiçbir farkı yoktur. Kolbastı, Doğu Karadeniz'in yöresel oyunu olarak aksettirilmeli'' dedi.

Zaimoğlu, sanatçı Adnan Şenses'in, kolbastı oyunun Roman oyunu olduğu yönündeki iddialarına da tepki göstererek, şunları söyledi:

''Bir kere Roman havası olması imkansızdır. Karadeniz'de 40-50 senedir oynanan bir oyunun romanlara mal edilmesi hiç düşünülecek bir olay değildir. Roman havası çok daha değişiktir ve daha yavaş oynanıyor. Kolbastı çok hızlı bir oyundur. Karadeniz'in coğrafi yapısında gelen karakteristik yönünü özellikle yansıtmaktadır. Karadenizliler hep doğa ile baş etmiştir ve horonlarına, oyunlarına ritim olarak bu yansımıştır. Kolbastı, horon ile Giresun karşılamasının karaşımından ortaya çıkmış bir Karadeniz oyunudur. Roman oyunuyla alakası yoktur.''

Zaimoğlu, 3 dönem Giresun milletvekilliği yaptığını ve halen Filipinler Fahri Başkonsolosluğu görevini yürüttüğünü hatırlatarak, bölge ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye çalıştığını söyledi.

Yorumlar (15)
obisabri 12 yıl önce
Bi sendin eksik bilir kişi.Bizim olan birşeyi kimse bizden alamaz biz istemedikten sonra..

asa başı olayları ile oyunumuzu çalamazsınız
tstnr 12 yıl önce
Bu oyun Trabzonda bile FAROZ dışına çıkalı 20-30 sene olmuşken nasıl oluyorda giresunda 50-60 yıldır oynanıyor. Ayrıca günümüzde artık dere boyu kavaklar müziğiyle oynanmıyor TRABZON KOLBASTISI MÜZİĞİYLE OYNANIYOR. Bu iki müzik arasında büyük farklılıklar var. Giresun bu işten müzik yönünden nemalanmaya çalışıyor ama artık müzikte tamamen trabzona ait.

Bu oyuna SERSERİ oyunuda deseler bizim, kolbastı da deseler bizim, faroz kesmesi de deseler bizim hoptek de deseler bizim.

Adamlar vekilinden valiliğine devletin kurumlarını da işin içine sokup oyunu sahipleniyorlar...

Vekile bir öneride benden. Bİzden bu fedakarlığı isterken kendileriyle ordu arasında itilaflı olan karşılama oyununuda bölgeye mal etsinler.
obisabri 12 yıl önce
o dedigin oyunun kolbastının yanında gecmesi bile imkansız.agzı olan konusursa
Sanaltahrip 12 yıl önce
Kolbastı trabzonundur yıllardırda öyleydi öyle gidecek ve devam edecek.. Kolbastıyı kimseye vermeyiz.. övünecek başka birşey bulun artık kendinize
OZHAK 12 yıl önce
Giresun diye bir sehir oldugunu turkiye nufusunun kacta kaci bilir acaba. BUgune kadar sehrin ismi duyulmamisken birden bizim faroz oyununu sahiplenmeye calisiyorlar. Cok ayip. Brrde bunu milletvekili dile getiriyor. Kendi degerlerinizi sahiplenin lutfen. Farozda en kisa zamanda bu oyunun festivali duzenlenmeli ve heykeli dikilmeli.
acemoğlu 12 yıl önce
Sn vekil doğru söylüyor.kolbastı oyunu giresun ve trabzon,da eskiden beri oynanmaktadır.trabzon'da, giresun'da bu ülkenin güzel iki şehridir.o zaman kardeşçe hep beraber kolbastımızı oynayalım.
xxlejyoenrxx 12 yıl önce
ne diyo bu vekil yaa kendi isimlerini duyurmak peşinde ne bilir ordulu giresunlu kolbastı oynamayı bu oyun bizim tvlere çıkıp giresunluları oynatıyolar ne demek oluyo bu yaa ne konuşuyo konuşturmayalım böyle vekilleri giresunluları bunun patentini almamız lazım ne konuşuyorlar birde diyorlar kardeşiz ne kardeşi karadenizde hangi şehir TRABZON'umu seviyo söylesinler bıraksınlar bu boş lafları kardeşlik hepsi laf bu oyun bizim bu kadar...
ÖZEN 12 yıl önce
sayın vekilin kolbaastiyi dogu karadenizin bir oyunu olarak lanse etmesi bu oyunun artık giresunun olmadığını yansıtıyor.ayıp denen bisey var giresunlular daha bu oyunu oynayamıyolar bile nasıl sahipleniyolar merak ediyorum bi saga bi sola zıplamayla kolbasti oynanmaz.rep tişortleriyleda oynanmaz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@