Trabzon'da tek adımda hizmet

Trabzon'da yaklaşık 4 buçuk ay önce kuyrukların ortadan kaldırılması ve vatandaşların kolay hizmet alabilmesi amacıyla hizmete sokulan ''Tek Adımda Hizmet Bürosu'', vatandaşların yeşil kart ve diğer yardımlar konusundaki işlemlerinde yaşadıkları bürokrati

Trabzon'da tek adımda hizmet

Trabzon'da yaklaşık 4 buçuk ay önce kuyrukların ortadan kaldırılması ve vatandaşların kolay hizmet alabilmesi amacıyla hizmete sokulan ''Tek Adımda Hizmet Bürosu'', vatandaşların yeşil kart ve diğer yardımlar konusundaki işlemlerinde yaşadıkları bürokratik engellere son verdi.

Vatandaşların yeşil kart müracaatları başta olmak üzere, belediye, sosyal hizmetler, asker, aile ve baro yardımları, ticari plaka tahsisi ile Emekli Sandığı'ndan maaş bağlanması konusundaki işlemleri sırasında kuyruklarda beklememeleri, bu işlemlerin en kısa sürede, kolayca ve tek noktada yapılması amacıyla, geçen yıl 8 Eylülde Valilik bünyesinde ''Tek Adımda Hizmet Bürosu'' kuruldu.
Söz konusu tarihte, 17'inci toplantılarını yapmak için kente gelen Reform İzleme Grubu (RİG) üyeleri Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in hizmete açtığı büro, vatandaşların yaşadığı bürokratik engelleri ortadan kaldırdı.
Valilik, milli eğitim, emniyet, nüfus, tapu, tarım, vergi, çalışma ve sosyal güvenlik müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve belediyeden birer kişiden oluşan 10 görevlinin çalıştığı büroda, vatandaşların zaman zaman 7 ayrı kuruma gidip çeşitli evraklar alarak yapmaları gereken işlemler, büroya verdikleri tek bir dilekçeyle yapılıyor.
Yeşil kart çıkarmak için büroya dilekçe veren vatandaşın, diğer kurumlardan alması gereken evraklar, görevlilerce hazırlanıyor. Böylece başka bir kuruma gidip evrak almak için kuyrukta beklemesine gerek kalmayan vatandaş, kısa sürede yeşil kart sahibi oluyor.

-''BUGÜN GEL, YARIN HİZMETİNİ ALMIŞ OLARAK GİT''-

Çeşitli işlemler için günde yaklaşık 100 kişinin başvurduğu büroya gelen vatandaşlar, müracaatları alındıktan sonra görevlilerce, alacakları hizmet için başka bir evrakla uğraşmamaları gerektiği söylenerek evlerine gönderiliyor.
Büroda bekleyip diğer işlerinin aksamaması için 1 gün sonra büroya gelmeleri istenen vatandaşlar, yeniden büroya geldiklerinde 7 ayrı kurumda yapması gereken işlemleri görevlilerce tamamlanmış ve istediği hizmeti almış olarak bürodan ayrılıyor.
Büroda, daha önceden yeşil kart çıkarmak için nüfus müdürlüğü, SGK gibi 7 ayrı kuruma giderek evrak alması gereken vatandaşların söz konusu kurumlardan almaları geren evraklara gerek kalmıyor.
Bu kurumlar adına büroda görev yapan kişiler, bilgisayar ortamında yeşil kart için müracaat eden kişinin bilgilerine ulaşıyor ve eğer gerekli şartları uygunsa müracaatçıya yeşil kart verilmesi sağlanıyor.

-2 BİN 515 KİŞİYE HİZMET VERİLDİ-

Özellikle, okuma yazma bilmeyen kişiler, yaşlı, çocuk ve özürlüler için büyük kolaylık sağlayan büro, kurulduğu günden bu yana büroya müracaat eden kişilerden 811'ine yeşil kart ilk müracaat, bin 131'ine yeşil kart vize müracaat, 87'sine sosyal hizmetler yardımı, 121'ine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımı, 86'sına sakatlık ve yaşlılık maaşı, 230'una belediyeden gıda yardımı, 23'üne asker aile yardımı, 1'ine Emekli Sandığı'ndan maaş bağlama hizmeti aldı. Büro, ayrıca 16 kişiye ücretsiz avukatlık hizmeti, 9 kişiye de ticari plaka tahsisi hizmeti verilmesini sağladı.
Böylece, büro kurulduğu günden itibaren 2 bin 515 kişiye hizmet verilmiş oldu.
Valilik ve milli eğitim görevlilerinin koordinasyon görevi yaptığı büroda, kentte yatırım yapmak isteyen iş adamlarına da ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor.

-''AMACIMIZ, KUYRUKLARI ORTADAN KALDIRMAK''-

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Tek Adımda Hizmet Bürosu''nun, kamu hizmeti alan vatandaşların işlemlerinin en kısa sürede ve tek noktada yapılması, yapılacak işlemlerin süresinin basitleştirilmesi için kurulduğunu belirterek, ''Amacımız, kuyrukları ortadan kaldırarak, vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak'' dedi.
Büronun hizmete sokulmasıyla ''Bugün git yarın gel'' devrinin bittiğini anlatan Vali Kızılcık, ''Halkımıza en iyi, en hızlı hizmeti sunmak amacıyla bu büromuzu oluşturduk. Açılan bu büro nüfus, vergi, tarım, tapu, trafik ve sosyal güvenlik kayıtlarına elektronik ortamda kolay ulaşımı sağlıyor. Sosyal yardımlaşma, yeşil kart, 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve kimsesizler ile özürlülere aylık bağlanması hakkında kanun ile ilgili iş ve işlemler bu büroda takip edilerek kısa zamanda sonuçlandırılıyor'' diye konuştu.
Vali Kızılcık, Trabzon'da göreve başladığında bürokratik engelleri ortadan kaldırma sözü verdiğini ifade ederek, ''Büroda verilen hizmetlerle vatandaşlarımız artık bürokratik işlemlerle çok zaman kaybetmiyor. 'Bürokratik engelleri kaldıracağız' sözümüzü yerine getirmenin ve halkımıza hizmet vermenin onurunu yaşıyoruz'' dedi.
Bürodan hizmet alan bazı vatandaşlar da daha önceden kuyruklarda beklemek zorunda kaldıklarını ve kısa sürede tamamlanacak bir işlem için günlerce uğraştıklarını belirterek, büronun kurulmasının büyük kolaylık sağladığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler