Trabzon'da İhracatcılar semineri

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği, ihracatçı firmalara yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bir eğitim semineri düzenledi. Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ihracatçı fi

Trabzon'da İhracatcılar semineri

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği, ihracatçı firmalara yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bir eğitim semineri düzenledi.


Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ihracatçı firmaların dış ticaret konusunda nitelikli iş gücüne sahip olmaları ve değişen mevzuat konusunda bilgilendirmek amacıyla seminer düzenlediklerini söyledi.

Gürdoğan, global krizden çıkış için anahtar olan ihracatın artırılmasının hiç şüphesiz ihracatçı firmalarımızın dış ticaret konusunda nitelikli iş gücüne sahip olmalarından ve sürekli değişen mevzuat konusunda  bilgilendirilmelerinden geçtiğini anlattı.


Gürdoğan, Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği olarak organize ettikleri eğitim seminerleri ile yoğun rekabeti beraberinde getiren küreselleşme sürecinde yaşanan kriz ortamında ihracatçı firmalarımızın ayakta kalabilmelerine yardımcı olmak amacıyla KOBİ'lerin geliştirilerek daha önce çeşitli engel veya yetersizlikler nedeniyle hiç ve veya düzenli ihracat yapmamış KOBİ'lerin uluslararası pazarlara açılması ve sürdürebilir ihracat artışının sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.


Gürdoğan, bu hedefe katkıda bulunmak bilinciyle birliğin kurulduğu 1998 yılından bu yana düzenledikleri sayısız eğitim programları ve diğer faaliyetlerle bölge firmalarına hizmet verdiklerini söyledi. Gürdoğan, Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliğince bu defa ihracatçılarımızın değişen dış ticaret mevzuatı konularında bilgilendirilmeleri ve ihracatın her aşamasında ihtiyaç duyulan belgeler, izinler ve sertifikalar konusunda eğitilmelerine yönelik Dış Ticarette Kullanılan Belgeler, Alınması Gereken İzinler ve Sertifikalar konulu bir Eğitim Semineri düzenleneceğini anlattı.

Gürdoğan, ihracatın nasıl yapılacağı noktasında firmaların bilgi alt yapısını güçlendirmeyi ve onlara rehberlik etmeyi amaçlayan bahse konu eğitim seminerinin ihracatçı firmalarımız açısından büyük önem ihtiva ettiğini söyledi.


Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği'nce 2009 yılında ihracatın artırılması ve ihracatçılarımızın bilgilendirilmesine yönelik olarak düzenlenen 14. faaliyet olan bahse konu seminere eğitmen olarak konusunda uzman olan Okan Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ayşenur Toğçuoğlu katılacak.

Seminerde, Dış Ticarette Kullanılan Mali Belgeler, Dış Ticarette Kullanılan Ticari Belgeler, Firmalarca Düzenlenen Belgeler, Ticaret Odalarınca Tasdik Edilen Belgeler, İhracatçı Birliklerince Tasdik Edilen Belgeler, Gümrüklerce Tasdik Edilen Belgeler, Temel Kambiyo Mevzuatı Çerçevesinde Kullanılan Belgeler, Nakliye ve Sigorta Belgeleri, özelliği Olan Belgeler ve ICC 600 Açısından Belgeler gibi konular ele alınacaktır.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler