Trabzon Havalimanına 2. pist

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın' ı makamında ziyaret ederek, bölgede yürütülmekte olan yatırımlar hakkında bilgi aldı. Trabzon U

Trabzon Havalimanına 2. pist

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın' ı makamında ziyaret ederek, bölgede yürütülmekte olan yatırımlar hakkında bilgi aldı.

Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın, TTSO heyetine Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan demiryolu, Sürmene Yeniçam Tersanesi ve Trabzon Havaalanı 2. pist konularında bilgiler verdi. Aydın, 21 Ağustos 2009 tarihinde DLH İnşaat Genel Müdürlüğü'nce yapılan ihale neticesinde Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan demiryolu hattı proje sözleşmesinin imzalandığını ve işin başladığını hatırlattı. İhaleyi Yüksel Domaniç Mühendislik Ltd.Şti.'nin kazandığını belirten Aydın, ihale bedelinin 1 milyon 452 bin 684 TL olduğunu söyledi. Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu hattının (yaklaşık 320 km) DLH'nın öngördüğü şartlarda olacak şekilde 1/25 bin ölçekli güzergah araştırması ve amenajman etüdü, 1/5 bin ölçekli şertivari haritalarının alınması ve güzergahın bu haritalara işlenmesinin kapsadığını kaydeden Aydın, ihale kapsamında ayrıca, şu işlemlerinde yapılacağını söyledi:

“Güzergah üzerinde gerekli sondajlar ile laboratuar deneylerinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapılması, tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demir yolunun teknik şartnamedeki esaslara göre projelerin yapılması, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon projelerinin yapılması, güzergahın ÇED raporu, fizibilite etüdü, güzergahın keşif ve metrajlarının hazırlanması.”

SÜRMENE YENİÇAM TERSANESİ
Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın, TTSO heyetine yaptığı bilgilendirmede, Sürmene Çamburnu Tersanesi'nde 2 bin 250 metre ana mendirek, 332 metre tali mendirek imalatı yapıldığını, 350 metre uzunluğunda ve eksi 10 metre derinliğinde rıhtım imalatı gerçekleştirildiğini ve işin tamamlandığını belirtti.

2006 yılında ihale edilen projede fiziki gerçekleşmenin yüzde yüz olduğunu ifade eden Aydın, proje kapsamında tersanecilerin gemi imalat sahası olarak toplam 300 bin metre kare dolgu alanı yapıldığını kaydetti.
Sürmene Yeniçam Tersanesi aynı anda 12 adet on bin DWT'dan fazla gemi inşasına imka veriyor. Yöredeki gemi inşa sektörünün gelişmesine katkı verecek olan projede toplam 5 bin kişinin çalışması öngörülüyor.

TRABZON HAVALİMANI PARALEL PİST PROJELERİ
Trabzon Havaalanı 2. Pist Projesi hakkında da bilgiler veren Aydın “Trabzon Havalimanı uçak ve yolcu trafiği açısından Karadeniz Bölgesi'nin en büyük havalimanı konumundadır. Ülkemizin kuzey ve Kuzeydoğu komşuları ile Türki Cumhuriyetleri arasındaki ticari ve turistik ilişkileri ve artan trafik yoğunluğunun gelecekteki durumu da düşünülerek hava ulaşımı gereksinimini karşılamak amacıyla mevcut piste paralel pist inşa edilmesi gerekmektedir. Trabzon ve çevresinde konvansiyonel boyutlarda yeni bir havaalanı yapımı için uygun bir alan bulunamaması nedeniyle denize dolgu yapılarak 2640 x 45 m.'lik mevcut piste paralel ve 210 m. ara uzaklıkta 3000 x 45 m. boyutlarında yeni bir pist yapımı planlanmaktadır. Uygulama Projeleri, Batimetrik Haritalar ve Zemin Etüt Raporları için 2009- 2011 yılı Ulaştırma Bakanlığı havaalanı yatırım programında 2 milyon 830 bin TL proje bedeli ile yer almış, 2010 yılında ihale edilmesi bekleniyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler