Trabzon dereleri temizleniyor

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Şalpazarı'nda ''Dere Havzalarının Temizlenmesi Projesi''ni başlattı. Proje kapsamında ilçeye bağlı Ağasar Deresi'nde düzenlenen programa, Vali Recep Kızılcık, Şalpazarı Kaymakamı Soner Zeybek, Belediye Başkanı Fehmi Cengiz i

Bölgesel 24.05.2010, 18:26
Trabzon dereleri temizleniyor

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Şalpazarı'nda ''Dere Havzalarının Temizlenmesi Projesi''ni başlattı.

 

Proje kapsamında ilçeye bağlı Ağasar Deresi'nde düzenlenen programa, Vali Recep Kızılcık, Şalpazarı Kaymakamı Soner Zeybek, Belediye Başkanı Fehmi Cengiz ile kurum amirleri katıldı.

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmanın herkesin görevi olduğunu ifade eden Vali Kızılcık, projenin doğanın korunması için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Projeyle ilgili çeşitli bilgiler veren Kızılcık, şöyle devam etti:

''Proje kapsamında 7 derenin temizlenmesi ve tüm köylerimizdeki evlerin tek tek dolaşılarak çevreyi kirletmeme konusunda eğitim verilmesi öngörülmekte. Şalpazarı'ndan Beşikdüzü'ne kadar uzanan Ağasar Deresi'nin temizliğini 20 arkadaşımız gerçekleştirecek. Toplamda 7 derenin temizliğini 125 arkadaşımız gerçekleştirecek. Bu Projenin bedeli 446 bin lira. Ayrıca bu projeyi İş-Kur ve Çevre Orman İl Müdürlüğümüzün ortak koordinasyonunda hazırladık. Tüm kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz, il özel idarelerimiz bu projede yer alıyor.

    

“KÖYLERDEKİ ÇÖPLER TOPLANACAK”

Kızılcık, Trabzon İl Özel İdaresi tarafından köylerdeki çöplerin toplanması için 1 milyon lira ödenek ayrıldığını, bu çalışmayla ilgili ihale sürecinin ise sonuçlandığını bildirdi.

Her iki çalışmanın, Trabzon'un iç ve dış turizmin canlanmasına katkı sağlayacağını vurgulayan Kızılcık, ''Köylerimizdeki çöplerin toplanmasına bugünlerde başlanacak. Dolayısıyla 1.5 milyon lira olan iki proje, Trabzon'un iç ve dış turizmin canlanmasına katkı sağlayacak. Daha temiz, daha yeşil ve daha güzel yarınlara el birliğiyle emin adımlarla ilerleyeceğiz'' diye konuştu.

Eldiven giyerek işçilerle birlikte bir süre dere kenarında çöp toplayan Vali Kızılcık, daha sonra Şalpazarı Anaokulu'nu ziyaret etti.

Burada öğrencilere şeker dağıtan Kızılcık, öğrencilerin çevre temizliği konusunda birer elçi olduklarını sözlerine ekledi.



Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
terazi 11 yıl önce
gerçekten heyecanlandım okuyuinca,mükemmel bir proje,geçenlerde bir yerel tv de ,bir tv programında bu konu konuşuluyordu..eğer vali bey bunu gerçekleştirilerse tüm türkiyeye örnek olur.mükemmel bir proje bölgemizdeki derelerin iç kenarlarıshep çöp dolu bu ne bize, ne müslümanlığa,ne insanlığımıza nede çağdaş bir görüntüye yakışmıyor...herkes deresini temizlesin.dereler çöp döküp kaçanlar hayvandır.
cumhuriyet 11 yıl önce
SAYIN VALİM,

trabzon köylerinden çöp toplatma projenize en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Acaba yaylalardanda çöp leri toplatacak mıyız? Çevre gününde gönüllü ekipler kurarak önce mesire yeri olarak kullanılan yaylalarımızın çöplerini toplayalım sonrada oralara çöp konteynerleri bırakalım Saygılarımla.
fatihten 11 yıl önce
Şalpazarı gibi göç veren iç belediyelere daha fazla sosyal yardım yapılmaı, iç bölgeler nüfus azlığından geri kalmış durumda vekillerimiz oy potansiyeli fazla olan yerlere daha fazla yaklaşıyorlar, ama kalkınma iç bölgelerin kalkınmasıyla olacaktır buda önce çevreyle başlar alt yapı ve içme su ve ulaşımla devem eder, ayrıca bu ilçe belediyelin hiç imkanları yok dışardaki trabzonlular karadenizliler karadenizin yaşaması için bu yönde bu belediyelere lütfen yardım ediniz, örnek Şalpazarı yardımlarınızı bekliyor olabilir temiz ayrıca yaşlı ve yolu almayan sakatların çöpleri nasıl toplanacak diyorum temiz bir çevre dileğimle başarılar...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@