banner526

banner533

banner513

Trabzon atık su projesi bitiyor

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon Atık Su Bertarafı Projesi Fizibilite Çalışmasının tanıtım ve ilgili sözleşmenin imzalanması dolayısıyla çalışmayı yürütecek olan Alman Gauff Ingenieure ve Temelsu Uluslararası Mühendislik A.Ş. yetkililer

Bölgesel 10.09.2008, 14:39
Trabzon atık su projesi bitiyor
Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon Atık Su Bertarafı Projesi Fizibilite Çalışmasının tanıtım ve ilgili sözleşmenin imzalanması dolayısıyla çalışmayı yürütecek olan Alman Gauff Ingenieure ve Temelsu Uluslararası Mühendislik A.Ş. yetkililerinin de katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Projenin amacının Trabzon'un atık suyunun uygun şekilde arıtılması ve atık çamurun bertaraf edilmesi, kanalizasyon sisteminin geliştirilmesi ve su temin sisteminin verimliliğinin artırılması olduğunu belirten Canalioğlu, “Böylece arıtılmadan Karadeniz'e deşarj edilen suların miktarı azalacak, biyolojik kaynakların korunması, kara ve denizlerdeki tür çeşitliliğinin muhafazası ve estetik ve rekreasyonel değerlerin korunması sağlanacaktır” dedi.

Projenin birinci aşamasının Alman Kalkınma Bankası ile birlikte yürütüldüğünü ve ön fizibilite raporunun tamamlandığını dile getiren Canalioğlu, Türk-Alman mali işbirliği çerçevesinde yürütülen çalışmanın maliyetinin yüzde 50'sini Almanya Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Bakanlığı'nın özel hibe fonundan, kalan yüzde 50'lik kısmının ise Trabzon Belediyesi'nin kendi kaynaklarından karşılanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Başkan Canalioğlu, çalışmanın tamamlanmasıyla sahillerdeki kötü kokuların da ortadan kalkacağını ve denize girilebileceğini söyledi. Başkan Canalioğlu, daha sonra Alman Gauff Ingenieure Firması adına Andreas Koch ve Temelsu Uluslararası Mühendislik A.Ş. adına Burçin Çetin ile birlikte protokol sözleşmesini imzaladı.
Yorumlar (1)
karsiyanlal 12 yıl önce
valla bu sorun halledilirse trabzon on numara şehir olur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@