Rize'de minareden müzik yayını

Rize'de iki gün önce akşam saatlerinde cami minarelerindeki hoparlörler aracılığı ile yapılan müzik yayını hakkında inceleme başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, İl Müftülüğü tarafından, müftülüğe ait merkezi sisteme kim yada kimler tarafından ne şekilde gi

Rize'de minareden müzik yayını

Rize'de iki gün önce akşam saatlerinde cami minarelerindeki hoparlörler aracılığı ile yapılan müzik yayını hakkında inceleme başlatıldı.


Edinilen bilgiye göre, İl Müftülüğü tarafından, müftülüğe ait merkezi sisteme kim yada kimler tarafından ne şekilde girildiği araştırılıyor.


Konuyla ilgili Rize İl Müftülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, İlimiz merkezinde 2005 yılında Merkezi Ezan Sistemi kurulmuş olup, halen 170 cami sisteme dahildir.

Merkezi Ezan Sistemi görevli personelimiz tarafından ezan vaktinde açılmakta, ezan bitiminde kapatılmaktadır. 9 Ocak 2010 Cumartesi günü yatsı ezanı okunduktan yaklaşık 2 saat 20 dakika sonra saat 20.05 civarında ilimiz Merkezi Ezan Sistemi kurulu 170 camimizin minarelerinden 3-5 dakika süre ile müzik sesleri duyulmuştur.

Müftülüğümüz tarafından Merkezi Ezan Sistemi'nin kurulu olduğu Yeni Orta Camii'nde sistem devre dışı bırakılarak kısa sürede gerekli önlem alınmıştır. Personelimize olaydan sonra telefon mesajı yoluyla camilerinde kurulu cihazları ezan öncesinde açmaları ve ezan sonrasında kapamaları hususunda uyarı yapılmıştır.

Bu durumun meydana gelmesinde Merkezi Ezan Sistemi'nin sabote edildiği, frekans ayarlarına girilerek müzik yayını yapıldığı izlenimi ağır basmaktadır. Konu ile ilgili Müftülüğümüz tarafından gerekli çalışmalar başlatılmıştır” denildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler