Rize'de 500 kişiye bir dernek

Türkiye genelinde nüfusuna oranla açtığı dernek sayısına göre Türkiye genelinde ilk sırada bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Dernekler İl Müdürü Turgay Esen, Türkiye'de ortalama bin kişiye bir dernek düşerken, Rize'de 500 kişiye bir dernek düş

Rize'de 500 kişiye bir dernek

Türkiye genelinde nüfusuna oranla açtığı dernek sayısına göre Türkiye genelinde ilk sırada bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Dernekler İl Müdürü Turgay Esen, Türkiye'de ortalama bin kişiye bir dernek düşerken, Rize'de 500 kişiye bir dernek düştüğünü söyledi.

Rize'de faaliyette 572 dernek bulunduğunu kaydeden Esen “Bu derneklerden yüzde 70'i 2004 yılından sonra açıldı. 2004 yılından önceki derneklerimizin yapılarına baktığımızda ağırlıkta cami yaptırma yaşatma dernekleri olduğunu görüyoruz. Bu yıldan sonra ise çok farklı alanlarda dernekler açıldı” dedi.

Rize'de derneklerde yapılan denetimler sonrası kesilen idari para cezası oranının ise dernek sayısına göre 0.05 oranında olduğunu kaydeden Esen “Bu da Türkiye ortalamasının çok altında. İlimizdeki derneklerimiz hazırladıkları projeler ile son 5 yıl içerisinde Avrupa Fonlarından 800 bin TL hibe yardımı aldı. İlimizde Cumhuriyet tarihinden bu yana açılıp kapanmış dernek sayısı ise bin 248. Kapanan derneklerin büyük bölümü 1980 yılında kapandı. Rize'de ilk dernek ise Türk Hava Kurumu tarafından 1939 yılında kuruldu” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.