Okula merdiven yapılamıyor

Rize'nin Hayrat mahallesinde yapımı tamamlanan Anadolu Lisesi Binası'nda, arazi sahipleri ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında uzlaşma sağlanamadığı için okulun girişini sağlayacak olan merdivenler inşa edilemiyor.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üç yıl ö

Bölgesel 07.05.2010, 09:11
Okula merdiven yapılamıyor

Rize'nin Hayrat mahallesinde yapımı tamamlanan Anadolu Lisesi Binası'nda, arazi sahipleri ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında uzlaşma sağlanamadığı için okulun girişini sağlayacak olan merdivenler inşa edilemiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üç yıl önce yapımına başlanılan 24 derslikli Anadolu Lisesi inşaatı, arazi sahipleri ile yaşanan ihtilaflardan dolayı bir türlü bitirilemiyor. Bina inşaatına yapılacağı alan üzerindeki kamulaştırma çalışmaları tamamlanmadan başlandığı için binanın yapımında bir çok engel ile karşılaşıldı. 24 Derslikli olarak projelendirilen binada, arazisinin bağışlamak istemeyen Kadir Tatoğlu isimli kişi arazisine 40 metrekare tecavüz edildiği gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açtı. Dava açıldığı için proje değiştirilerek binanın güney cephesi 9 metre geriye çekildi. Bina 24 derslikten 20 dersliğe düşürüldü. 

138 hissedarı bulunan Tatoğlu ailesine ait bin 600 metrekare arazinin kamulaştırması gerçekleştirilemediği için binanın girişini sağlayacak olan merdivenlerin inşası da gerçekleştirilemedi. Proje kapsamında yapılması planlanan tören alanı, otopark ve özürlü asansörünün yapımlarına da başlanamıyor. Binanın girişini sağlayacak olan merdivenler, kamulaştırma problemi yaşanan araziye denk geldiği için okula girilemiyor. Bu nedenle tamamlanan bina giriş merdiveni olmadığı için hizmete açılamıyor. 


Konuyla ilgili açıklama yapan inşaatın yüklenici firmasında görevli şantiye şefi ve inşaat mühendisi Ali Metin, "İnşaat başladıktan sonra araziler kamulaştırılır düşüncesi ile bina ihale edildi. Biz, bize gösterilen yerde çalışmaya başladık. Ancak bir arazi sahibinin şikayeti üzerine projede değişiklik yapmak zorunda kaldık. Şimdi de çok hissedarlı bir arazide kamulaştırma ihtilafı bulunduğu için okulun tören alanı, giriş merdivenleri ve özürlü asansörünü yapamıyoruz. Okulun giriş merdivenlerini yapamadığımız için okula girilemiyor. Binanın giriş cephesinde çalışma yapacak hiç arazi kalmadığı için binanın yaya kaldırımlarını bile yapamadık" dedi. 

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaşanan problemin çözülmesi için kamulaştırmaya yanaşmayan arazi sahiplerine kamulaştırma davası açtığını söyledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@