Öğrenciler aşılanmaya başlandı

Geçtiğimiz haftalarda öğrenci velilerine gönderilen aşı formunun ardından, aşı olmak isteyen öğrenciler için uygulama bugünden itibaren başladı. Şehir merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda aşı uygulaması yapan Sağlık Müdürlüğü yetkilileri il genelin

Öğrenciler aşılanmaya başlandı

Geçtiğimiz haftalarda öğrenci velilerine gönderilen aşı formunun ardından, aşı olmak isteyen öğrenciler için uygulama bugünden itibaren başladı. Şehir merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda aşı uygulaması yapan Sağlık Müdürlüğü yetkilileri il genelinde 2 bin civarındaki öğrencide aşının uygulanacağını söylediler.

İl merkezi ve ilçelerde bulunan Toplum Sağlığı Merkezleri'nde ücretsiz olarak uygulanan aşı, iki ekip halinde merkez ilçedeki okullarda uygulanmaya başladı. Aşılama çalışmalarında öğrencilere aşı hakkında genel bir bilgi verildikten sonra karşılaşabilecekleri yan etkilerde anlatılarak, aşı vurulan öğrencilere aşı kartı veriliyor.

Yaklaşık 22 bin öğrencinin öğrenim gördüğü Gümüşhane il genelinde bugüne kadar bin 960 öğrenci aşı vurulmak için velisinden onay almıştı. Bugün yapılan uygulamada çok sayıda öğrencinin Toplum Sağlığı Merkezine giderek aşıyı vurulduğu veya aşı vurulmaktan vazgeçtiği gözlemlendi. Vazgeçen öğrencilerin yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun aşı olduğunu beyan etmesinin ardından bazı öğrencilerin de aşı olmaya karar verdiği de öğrenildi.

Gümüşhane'ye Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Personeline vurulmak üzere gönderilen bin doz aşının haricinde öğrenci ve risk grubundaki vatandaşlara vurulmak üzere 3 bin doz aşının daha gönderildiği, bunun yanı sıra gebeler için özel olarak üretilmiş adjuvansız aşının da şehre geldiği ve Toplum Sağlığı Merkezleri'nde uygulanmaya başladığını söyledi.
Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bilimsel verilere rağmen pandemik grip aşısı ile ilgili oluşan ön yargıları kırmak ve vatandaşların doğru bilgilendirilmelerini sağlamak amacıyla “Pandemik Grip Aşısı Bilgilendirme Eğitimi” yapılmasının planlandığı belirtildi. Buna göre il genelindeki tüm sağlık personeli, toplum liderleri ve vatandaşlara 9-14 Aralık tarihleri arasında eğitim verilecek.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler