Of'ta çiftçiye "Likarpa" dağıtıldı

Trabzon'un Of İlçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gelir getirici proje kapsamında beş çifçiye mavi altın olarak bilinen 2 bin 700 adet "Likarpa" fidesi dağıtıldı.İlçede, Çay'a alternatif ürün olarak düşünülen ve uzman mühendisler t

Bölgesel 26.05.2010, 12:18
Of'ta çiftçiye

Trabzon'un Of İlçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gelir getirici proje kapsamında beş çifçiye mavi altın olarak bilinen 2 bin 700 adet "Likarpa" fidesi dağıtıldı.

İlçede, Çay'a alternatif ürün olarak düşünülen ve uzman mühendisler tarafından yapılan toprak analizleri sonucu yurt dışından getirilen likarpa fideleri ile damlama, sulama sistemleri, kafesteller ve demir direkler, 10 dönümlük bir arazide dikimlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programla çiftçilere teslim edildi.

Yetmişbeş bin TL maliyeti olan ve en küçüğü iki yaşında olan likarpa fideleri ve malzemelerin dağıtım törenine katılan Of Kaymakamı Tuncay Sonel, projenin bölgeye ekonomik girdi sağlayacağını söyledi.

SYDV bünyesinde gerçekleştirdikleri gelir getirici projeler kapsamında özellikle bayanlara yönelik yöresel yemek yeri, çeyiz yeri, lokanta gibi birçok işyeri açtıklarını anlatan Sonel, şöyle konuştu: "Buralardan şu an bayanlarımız, ailelerimiz para kazanıyor. Yöremiz çay yöresi. Çay bizim olmazsaolmazlarımızdan. Çayla ilgili ailelerimiz, yöre ekonomimiz ve ülkemiz önemli kazanç sağlıyor. Tabi bunun yanında biz istedik ki yöremiz de 'likarpa' gibi, Trabzon hurması gibi çeşitli ürünlerinde desteklenmesi, sahip çıkılması iyi olur. Pazarlama sorunu olmayan likarpa ürününe çok sayıda talep var ve çok karlı bir iş. Başta kanser olmak üzere her derde deva olan likarpa yöremizin iklimine çok uygun. Bizlerde devletimizin sunmuş olduğu bu imkanları çiftçilerimize sunmak istiyoruz. İnşallah bu proje çiftçilerimizin aile ekonomisine katkı sağlayacak. Ben bu projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."

Ürün teminini gerçekleştiren Ömer Fazlıoğlu da, doğal ortamda yetişen likarpanın hazine değerinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Mavi altın diye bilinen ürünümüzde dikkat etmemiz gereken dikme, gübreleme ve sulamadır. Bu işlemler kontrollü bir şekilde yapılmalı ve devamlı gözlem altında tutulmalı."

Ağaçseven köyünden Çitçi Yusuf Demircan da yetkililerin köye gelip ürün tanıtımı yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Daha değişik ürünler tanıttılar ancak bizim aklımıza likarpa yattı. Araziyi gösterdik analiz ettiler baktılar ve likarpa yetişmesine uygun olduğuna karar verdiler. Şu an bizde ilk adımı atıyoruz. Kaymakama ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Likarpa olarak bilinen ve birçok sağlık sorunlarına deva olan Yaban Mersini, ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü. Doğu Karadeniz Bölgesinde yüksek dağ ve yaylalarda yabani olarak bulunmakta ve yöre halkı tarafından taze olarak reçel ve pekmez yapılarak tüketilmektedir.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@