Kurban Bayramı öncesi uyarı

Giresun İl Tarım Müdürlüğü, Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle kurbanlık hayvan sevki yapacakları uyardı.Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, hayvan sevklerinde önemli artışlar meydana geldiğine dikkat çekildi. Aç

Kurban Bayramı öncesi uyarı

Giresun İl Tarım Müdürlüğü, Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle kurbanlık hayvan sevki yapacakları uyardı.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, hayvan sevklerinde önemli artışlar meydana geldiğine dikkat çekildi. Açıkamada, sağlık kontrolünden geçmemiş ve gerekli aşıları yapılmamış hayvanların salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynadığı belirtildi.

Açıklamada, sevk edilecek kurbanlık hayvanlar için veteriner sağlık raporu zorunluluğunun bulunulduğu kaydedilerek, "3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu gereğince, il merkezi ve ilçelerden başka il ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde, menşeine en yakın yerdeki il tarım müdürlüğü hayvan sağlığı şubesi veya ilçe tarım müdürlüğünden 'Veteriner Sağlık Raporu' alınması mecburidir.

Sevk edilecek yada hayvan pazarlarında satılacak büyükbaş hayvanlara (sığır-manda) ve küçükbaş hayvanların (koyun-keçi) en fazla 4 ay önceden şap aşısı uygulanmış olması ayrıca, büyükbaş hayvanların kulak küpesi ve hayvan pasaportunun bulunması gerekmektedir."

Belirtilen bu şartları haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyeceği uyarısında bulunan açıklamada, kaçak sevk durumlarında ise hayvan sahiplerine ve nakil vasıtalarına sahiplerine 560 ila 5 bin 600 lira arasında değişen idari para cezası verileceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bölgesel