Kolbastı Tayland'a gidiyor

Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Halk Oyunları Topluluğu, Asya'nın en büyük organizasyonlarından biri olarak gösterilen "Uluslararası Dünya Kültürleri Halk Dansları Festivali'ne katılmak üzere Tayland'a gitti. Topluluk, başta kolbastı olmak üzere Türkiye'ni

Kolbastı Tayland'a gidiyor

Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Halk Oyunları Topluluğu, Asya'nın en büyük organizasyonlarından biri olarak gösterilen "Uluslararası Dünya Kültürleri Halk Dansları Festivali'ne katılmak üzere Tayland'a gitti.

 Topluluk, başta kolbastı olmak üzere Türkiye'nin değişik bölgelerinden oyunları sergileyecek.

Tayland'da düzenlenecek ve 21 ülkenin katılacağı festivalde Türkiye'yi temsil edecek 40 kişilik halk oyunları ekibi, sabah saatlerinde havaalanından coşkulu bir şekilde İstanbul'a uğurlandı.

Oldukça heyecanlı oldukları gözlenen topluluk üyesi öğrenciler, festivalde Türkiye'yi Uzakdoğu'da da en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.

Yaklaşık 6 ay süren çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürerek, festivale en iyi şekilde hazırlandıklarını söyleyen topluluk sorumlusu öğretim görevlisi Kadir Ersan Bilgin, 14 - 24 Ocak 2010 tarihlerinde Tayland'ın Bangkok kentinde düzenlenecek Üniversiteler Halk Dansları Festivali'ne katılarak kolbastı başta olmak üzere çeşitli yörelerin oyunları ile ülkemizi temsil edeceğiz.

Kolbastının yanı sıra Trabzon, İzmir, Gaziantep, Kafkas, Akşehir, Mardin, Ankara ve Çankırı yöresi oyunlarıyla sahne alacağız. Ayrıca uluslararası alanda tüm dünya ülkelerinin dikkatini çeken ve beğeniyle izlenen "Aşuk-Maşuk" oyununu da ilk kez 20 erkek dansçıyla sahneleyeceğiz.

Türkiye'nin zengin folklorik kültürünü Uzakdoğu'da da en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız." dedi.

Organizasyona katılmalarında maddi ve manevi destek veren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'a teşekkür eden Bilgin, "Ulusal ve uluslararası birçok yarışma ve festivalde üniversitemizi ve ülkemizi başarıyla temsil ettik.

Bu gibi organizasyonlar ülkeler arası sosyal ve kültürel ilişkilerin kurulması ve devamlılığın sağlanması adına da önemli ve bağlayıcı bir rol üstleniyor. Bizde böyle bir rolü üstlenmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler