Kemençe ve taka kursu açılacak

Rize'de geleneksel el sanatlarından kemençe ve taka  kursları açılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açılacak kursla ilgili açıklamada bulunan Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Türk süsleme sanatları ve geleneksel el sanatlarının y

Kemençe ve taka kursu açılacak

Rize'de geleneksel el sanatlarından kemençe ve taka  kursları açılacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açılacak kursla ilgili açıklamada bulunan Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Türk süsleme sanatları ve geleneksel el sanatlarının yok olmasını engellemek ve bu sanatların gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için kemençe ve taka maketi yapımı kursları açılacağını belirtti.

Kemençe ve taka maketinin yanında Rize'nin geleneksel yapısı nayla maketi yapım kursunun da açıldığını ifade eden Hocaoğlu, şöyle konuştu:

''Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nün Türk süsleme sanatları ve geleneksel el sanatları kursları yönetmeliği kapsamında ilimizde gelecek ay kemençe, taka ve nayla yapım kursu başlayacak.

Açılacak kurslar bölge kültürünün tanıtımında, kültür turizmin önemli bir parçası olan yerel ve bölgesel ürünlerin ulusala ve evrensele taşınmasında önemli katkı sağlayacaktır.''

Hocaoğlu, kurs tarihinin 1 Şubat ile 30 Nisan tarihleri arasında düzenleneceğini, kurslara katılmak isteyenlerin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne başvurabileceklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler