Kadınların "biz de varız" mesajı

Çalıştay, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve ev eksenli çalışan kadınları içeren 3 grupla ayrı ayrı gerçekleştirildi. Yerel Meclisler tarafından onaylanan ve uygulanan Trabzon Yerel Eşitlik Eylem Planı'nın 7 temel stratejik önleminden biri ola

Kadınların "biz de varız" mesajı

Çalıştay, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve ev eksenli çalışan kadınları içeren 3 grupla ayrı ayrı gerçekleştirildi.

Yerel Meclisler tarafından onaylanan ve uygulanan Trabzon Yerel Eşitlik Eylem Planı'nın 7 temel stratejik önleminden biri olan kadınların istihdama katılımının artırılması amacıyla Trabzon Valiliği Eşitlik Birimi tarafından çeşitli faaliyetler tasarlandı.

'Ev Eksenli Çalışan Kadınlar' a yönelik, Trabzon Valiliği koordinasyonu ve İl Özel İdaresi'nin finansal katkılarıyla, Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu tarafından gerçekleştirilen çalıştay, bu etkinliklerin ilki olarak gerçekleştirildi.

Trabzon Vali Yardımcısı Mahmut Halal'ın katılımıyla yapılan yerel yöneticilere yönelik çalıştayın ilk toplantısına, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turan, KOSGEB, İŞKUR, TTSO Kadın Girişimcileri, TSİAD, Halk Eğitim Müdürleri, Meclis üyeleri ve valilik bünyesindeki müdürlükler katıldı.
Ev eksenli çalışmanın kadınlar arasında önemli bir yer tuttuğunu belirten Vali Yardımcısı Halal, valilik tarafından başlatılan mikro-kredi uygulamasında da ev eksenli çalışan kadınların önemli bir hedef kitle olduğunu, bu çalıştayın ev eksenli çalışan kadınların örgütlenmesine ve farkındalıklarının artmasına katkı sağlayabileceğini söyledi. Halal, mikro kredi ve kadın istihdamı konusunda ilde bir araştırma başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Çalıştayı gerçekleştiren 'Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu' adına konuşan Nazik Işık, “Türkiye'de ev eksenli çalışanların yüzde 87'si kadın. 100 binlerce kadın ev eksenli çalışıyor. Bu kadınların büyük çoğunluğu siparişle ya da aracılarla çalışan işçiler. Ama yasalar, toplum ve hatta kadınların kendileri çalıştıklarını, çalışma haklarından yararlanabileceklerini bilmiyor. Çalışma grubumuz çeşitli illerde bu amaçla toplantılar düzenliyor. Trabzon'daki toplantı gerçekleştirdiğimiz 24. toplantıdır” şeklinde konuştu.

Çalışma Grubu'ndan Gül Erdost ise, ev eksenli çalışmanın görünürlüğünün artması, ülkenin çeşitlik yerlerindeki ev eksenli çalışan kadınların birbirleriyle ilişkilenmesine katkı vermek ve ev eksenli çalışan kadınların kendi örgütlerini yaratmalarına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Çalıştayın ev eksenli kadınlarla gerçekleşen kısmında ise, Kozadan İpeğe Ev-eksenli Çalışan Kadınlar Küçük Sanat Kooperatifi (Ankara), Ya-Ka Kadın Kooperatifi (Van) ve Sincan Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Gurubu adına katılan temsilciler, deneyimlerini Trabzon'da ev eksenli çalışan kadınlarla paylaştılar.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler