7m


7m

hyundai

Gümüşhane'de Salyangoz İstilası

Son üç yıldır Gümüşhane'nin Torul ilçesinde ortaya çıkan salyangozlar, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ağaçlara tırmanarak adeta salyangoz kolonisi oluşturuyorlar.Yavru salyangozların ekili alanların içinde ve dışın

Bölgesel 24.07.2007, 15:26
Gümüşhane'de Salyangoz İstilası

Son üç yıldır Gümüşhane'nin Torul ilçesinde ortaya çıkan salyangozlar, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ağaçlara tırmanarak adeta salyangoz kolonisi oluşturuyorlar.

Yavru salyangozların ekili alanların içinde ve dışında bulunan ve bilhassa meyve fidanlarına kümeleştiklerini söyleyen vatandaşlar, “Ekili alanlarımıza zaman zaman zarar veriyorlar. Tırmandıkları küçük meyve fidanlarında oluşturdukları kümeler ile genç fidanların kabuklarına zarar vererek kurumalarına neden oluyorlar. Ayrıca, ekili alanlarımızın içinde ve dışında çok çirkin görüntüler oluşturuyorlar.” dediler.

Gümüşhane İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Hasan Özçelik konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, salyangozların ilkbahar aylarında ortaya çıktığını ve nemli yerlerde yaşayan canlılar olduğunu belirterek “Salyangozlar, yumuşakçalar (Mollusca) sınıfındaki kabuklu kara hayvanlarının ortak adıdır.


Bitkilerin yeşil yapraklarını yiyerek beslenirler. Nemli ortamdan çıkıldıkça bu canlılar da kuruyarak ölebiliyorlar. Kış aylarında çoğunlukla ağaç kovuklarında yaşamaktadırlar. Toplu olarak yaşama alışkanlıkları vardır. Ağaç kovuklarında yaşadıkları gibi kış aylarında toprak altına da girerek etkinliklerini azaltırlar.

Havaların çok sıcak olması halinde içgüdüsel olarak nem oranının azaldığını sanarak ağaç kovuklarına girmek için ağaçlara tırmanırlar. Otçul hayvan olan salyangozların görüldüğü yerlerde vatandaşlarımızın müracaatı halinde hazır yem kullanılarak mücadele etme yöntemi uyguluyoruz. İlimizde salyangozdan dolayı şu ana kadar herhangi bir zarar söz konusu değildir” dedi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@