Gümüşhane'de 383 yayla var

Küresel ısınmanın etkisi ile birlikte yıldızı parlayan Yayla Turizmi açısından potansiyeli yüksek olan Doğu Karadeniz bölgesindeki Gümüşhane'de 383 adet kayıtlı yayla bulunduğu bildirildi.Gümüşhane yaylalarının taleplere cevap verebilecek özelliklere sahi

Gümüşhane'de 383 yayla var


Küresel ısınmanın etkisi ile birlikte yıldızı parlayan Yayla Turizmi açısından potansiyeli yüksek olan Doğu Karadeniz bölgesindeki Gümüşhane'de 383 adet kayıtlı yayla bulunduğu bildirildi.

Gümüşhane yaylalarının taleplere cevap verebilecek özelliklere sahip olması; çok çeşitli bitki örtüleri, ormanları, krater gölleri, akarsuları dereleri, tarih-kültür ve arkeolojik değerleri, dağ ve doğa yürüyüş parkurları, rafting, kış sporları, av ve spor olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, yayla şenlikleri ve el sanatları gibi birçok değer taşımaları onları birer turizm çekim merkezi haline getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde yayla turizmi ile ilgili yapılan toplantı için hazırlanan belgelere göre il genelinde en çok yayla 134 adet ile Kürtün ilçesinde bulunuyor. 133 yayla ile merkez ilçe ikinci sırada bulunurken en az yayla 9 adet ile Köse ilçesinde bulunuyor.

Toplam coğrafi alanı 657 bin 500 hektar olan Gümüşhane'nin yayla alanları ise 87 bin 735 hektar olarak belirlendi. Yaylalardaki konut sayısına göre en çok konut 133 yaylası bulunan merkez ilçe de toplam 2 bin 931 adet konut bulunuyor. Toplam 4 bin 15 konutun bulunduğu Gümüşhane yaylalarında yaz aylarında ortalama 20 bin kişi sürekli ikamet ederken, yerli ve yabancı turistlerle birlikte bu sayının bir sezonda 200 bin'i bulduğu hesaplanıyor.

Öte yandan yine aynı raporda il genelinde ki yaylalarda bulunan yatak sayısı ve yeme içme mekanlarının da sayıları belirlendi. Buna göre Kürtün ilçesindeki Kadırga yaylasında bulunan 2 tesiste 30 kişi, Kazıkbeli yaylasındaki 1 tesiste 40 kişi, Güvende Yaylasındaki 6 tesiste 185 kişi, Erikbeli yaylasındaki 1 tesiste 18 kişi ve Yaylalı yaylasındaki 1 tesiste 30 kişilik yatak kapasitesi bulunuyor. Merkez ilçeye bağlı Taşköprü yaylasındaki 4 tesiste 190 kişi, Dilaver yaylasındaki 1 tesiste 50 kişi, Cami Boğazı yaylasındaki 1 tesiste 30 kişilik yatak kapasitesi bulunurken, Torul ilçesine bağlı Zigana dağında ki 1 tesiste ise 100 kişilik yatak kapasitesi bulunuyor.

Yatak kapasitelerinin yanı sıra yeme içme ihtiyacını gidermek için kurulan tesisler ise şu şekilde belirlendi: Kürtün ilçesine bağlı Güvende yaylasında 3 tesiste 145 kişi, Kadırga yaylasındaki 3 tesiste 100 kişi, Merkez'e bağlı Taşköprü yaylasında 2 tesiste 300 kişi, Dilaver yaylasındaki 1 tesiste 150 kişi ve Torul ilçesine bağlı Zigana dağında ise 1 tesiste 200 kişilik yeme-içme imkanı bulunuyor.

Rapora göre toplamda bahse konu yaylalarda aynı anda 673 kişi konaklayabiliyorken, 895 kişi de yeme içme tesislerini kullanabiliyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler