Fındığa ek ürün düşünülüyor

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, fındığa ek ürün çalışmaları kapsamında, üzerinde çalıştıkları ve fındığa ek ürün olarak düşündükleri incirin Fas'ta düzenlenen uluslararası bir sempozyumda tanıtımını yaptıklarını

Fındığa ek ürün düşünülüyor

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, fındığa ek ürün çalışmaları kapsamında, üzerinde çalıştıkları ve fındığa ek ürün olarak düşündükleri incirin Fas'ta düzenlenen uluslararası bir sempozyumda tanıtımını yaptıklarını söyledi.


Karadeniz, yaptığı açıklamada bilimsel anlamda hiçbir zaman fındığa alternatif bir ürün yaratılması düşüncesi içinde olmadıklarını, ancak ek ürün yaratılması noktasında çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.


Karadeniz Bölgesi'nde fındığa alternatif ürün göstermenin çok yanlış bir düşünce tarzı olduğunu dile getiren Karadeniz, şöyle konuştu:


“Biz zaten bilimsel anlamda 'fındığa alternatif ürün' kelimesini dahi telaffuz etmiyoruz. Biz bunu ek ürün veya ürün çeşitlemesi tarzında ifade etmeyi doğru buluyoruz.

Asıl ürün bu bölgede fındık olmalıdır. Çünkü insanların kültürü yapısı gereği Karadeniz Bölgesi insanı fındıktan vazgeçecek değildir. Geçmeleri de mümkün değildir. Bunun yanında sadece fındığa bağlı olarak bir ekonomi yaratılması da doğdur değildir.

O zaman fındığın yanında ek ürünler yaratmalıyız. Biz bu konuda bölgemizde ne yapılabilir, ne yetiştirebilir noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

İNCİR EK ÜRÜN OLABİLİR

Üniversite bünyesinde bu yıl yaptıkları çalışmalarda fındığa ek ürün yaratma noktasında inciri düşündüklerini ve bu yönde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını dile getiren Karadeniz, şu bilgileri verdi:


“Bu doğrultuda da Fas'ta uluslararası bir sempozyum da Ziraat Odalarının da desteğiyle incirin tanıtımını yaptık. Çok güzel tepkiler aldık. Bölgeye de çok uygun olan özellikle patlıcanla siyah inciri yetiştirdiğimiz de hemen karşımızda olan Rusya'ya ve diğer bazı ülkelere ihracatını yapabiliriz. Çok da para kazanabilir. Bu bölgede incir sorunsuzca yetiştirebilir.”

PAZARLAMA SIKINTISI

Fındık ve onun yanında yetiştirilen ürünler de yaşanan ve ilerde de yaşanabilecek en büyük sıkıntının ise pazarlama olduğuna işaret eden Karadeniz, “Bu bölgede pazarlama sorunu var.

Ürettiğimiz fındığı her zaman pazarlayabilirsiniz, ama yeni ürettiğiniz ürünleri pazarlama noktasında sıkıntı kendiliğinden geliyor. Pazarlama ağını oluşturduğumuz da bölgemizde tropik meyvelerin dışında tüm meyveler yetişebilir.”

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler