banner556

>

Çobanoğlu:''Katlı yol bayramda trafiğe açılacak''

 Karayolları 7. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, Canik ilçesinde yapılan katlı yolun bayramda trafiğe açılacağını söyledi.Canik ilçesindeki yükseltilmiş yol projesine Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin başvurusu üzerine Bölge İdare Mahkemesi’nden çıkan ‘iptal’

Bölgesel 28.09.2013, 11:24
Çobanoğlu:''Katlı yol bayramda trafiğe açılacak''

 Karayolları 7. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, Canik ilçesinde yapılan katlı yolun bayramda trafiğe açılacağını söyledi.

Canik ilçesindeki yükseltilmiş yol projesine Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin başvurusu üzerine Bölge İdare Mahkemesi’nden çıkan ‘iptal’ kararını değerlendiren ve konuya açıklık getiren Karayolları 7. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, mahkeme kararına gerekçe olarak gösterilen imar planı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde pazartesi günü çalışma yapılacağını ifade etti. Çobanoğlu, “Yapılacak toplantı ile imar onayı alınacak. Alınacak imar onayı ile birlikte biz de Danıştay’a temyiz hakkımızı kullanacağız. Hukuki bir karardır. Hukuki bir kararı tartışmak, yorum yapmak bizim haddimize değildir. Burada mahkeme projeyi iptal etmiyor. Çünkü 2012 yılında Mimarlar Odası’nın ‘projede kamu yararı olmadığı ve projenin bir katkı sağlayamayacağı’ amacıyla, Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve projeyi iptaliyle ilgili açtığı dava reddedilmiştir. Reddedilen 2 karardan sonra devam eden proje iptal olmadı. İmar onayında bir eksiklik vardı, bunu da tamamlayıp Danıştay’a temyiz hakkımızı kullanacağız. Biz mevcut imarın içerisinde çalıştık. Ama tabi İmar Yasanı’nın 3 ilgili maddesinde altta ve üste yapacağınız herhangi yapıyla imar onayından geçirmemiz lazım. Bu eksiklik yaşanmış. Bunu da kısa zamanda telafi edecek belediye. ‘Devam’ derlerse devam, ‘durun’ derlerse dururuz. Biz bu durmanın ve devam etmenin gerekçelerini de tabi bildireceğiz. Durmanın bize maliyeti, devam etmenin yararlarını kendi açımızdan elbette bir raporla bildireceğiz” dedi.

Kamuoyunda yanlış bir anlaşılmanın olduğunu ifade eden Çobanoğlu, “İptal edilen proje değil, işlemde bir eksiklik yapılmış, bu tamamlanacak. Gerekçe de ortadan kalkacak. İnşallah kısa sürede çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yapacağımız iş, 30 gün içinde yargı kararına uymaktır. Acil trafik güvenliğini sıkıntıya sokmayacak şekilde 30 gün içerisinde gerekli tedbirlerimizi alacağız. Ondan sonra da Danıştay’dan gelecek kararı bekleyeceğiz” diye konuştu.

Canik’te inşa edilen ve yüzde 95’i tamamlanan viyadüğün 160 milyon liraya mal olduğunu belirten Çobanoğlu, projenin tamamlanmasının ardından peyzaj çalışmasının yapılacağını vurgulayarak, “Türkiye’de bir ilk olacak. Baştan sona peyzaj projesi yapıldı. Sözleşme sürecini bekliyoruz. Tüm ayaklar yeşil donatı olacak. Viyadükte betonla ilgili hiç bir görüntü kalmayacak. Aslında bu yol tamamlanıp, peyzajı da bittikten sonra bir ‘yeşil yol’ olacak. Küçük su havuzları, dinlenme yerleri, özel bitki alanları olacak. Beton ayaklar sarmaşıklarla kaplanacak ve görülmeyecek. Önümüzdeki sene tamamlanması planlanıyor” şeklinde konuştu.
Kurban Bayramı'ndan önce viyadüğün tamamlanıp trafiğe açılacağını söyleyen Çobanoğlu, “Yolun yüzde 95’i bitti. Trafiği vereceğiz, başka alternatifimiz yok. Aksi taktirde bayram trafiği 60 bine çıkıyor. 60 bine çıkan bayram trafiğini yeni yolumuzdan vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@