Çaykara'da tartışma büyüyor

Trabzon'un Çaykara ilçesi Kaymakamı Ufuk Özen'in, Çaykara Dr. M. İlhan Durgun Devlet Hastanesini denetiminde hastane personelini rencide ettiği iddia edildi. Türkiye Kamu-Sen Trabzon İl Temsilcisi Coşkun Dilber, Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustaf

Çaykara'da tartışma büyüyor

Trabzon'un Çaykara ilçesi Kaymakamı Ufuk Özen'in, Çaykara Dr. M. İlhan Durgun Devlet Hastanesini denetiminde hastane personelini rencide ettiği iddia edildi.

Türkiye Kamu-Sen Trabzon İl Temsilcisi Coşkun Dilber, Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Serdar ile birlikte Çaykara Dr. M. İlhan Durgun Devlet Hastanesini ziyaret etti.

Dilber, Çaykara Dr. M. İlhan Durgun Devlet Hastanesinde tatsız bir olay olduğunun kendilerine bildirildiğini belirterek, ''Kaymakamın, personeli dışarı çıkardığı, personeli rencide edici bir şekilde, döner sermaye için vatandaşı soydukları beyanatlarında bulunduğu tarafımıza bildirildi. Bugün yaptığımız görüşmelerde bu beyanların doğruluğu tescil edildi'' dedi.

Kendisine olumsuz bir durum yansıması durumunda bunu soruşturmanın kaymakamın hakkı olduğunu ifade eden Dilber, şunları söyledi:
''Hiç kimse kamu çalışanlarını rencide edici tavır ve davranışlarda bulunamaz, töhmet altında bırakamaz. Sağlık Bakanlığının genel politikaları Çaykara İlçe Hastanesinde de uygulanmaktadır. Türkiye Kamu-Sen olarak konuyu yakından takip ediyoruz. Yapılan hakaretlerin her türlüsünü göğüsleyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Hukuk büromuz koordineli bir şekilde çalışıyor. Kaymakam Bey hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.''

,Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı Serdar ise 2 saat boyunca hastane çalışanlarının baskı altında tutularak rencide edildiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Kaymakam buraya dört polisle geldi. İki polis hastane kapısını kapatıp ikisi de hastane çalışanlarına fiziki müdahalede bulunarak, çalışanın cep telefonunun kayıtlarını zorla silerek ne yapmak istenmektedir? Burada ne vardı da buraya noteri getirerek durum tespiti yaptırdı? Çaykara kaymakamı dün ve bugün halen polis nezaretinde hastaneyi abluka altına alarak sağlık çalışanlarına hakarete varan söylemlerde bulunuyor. Sağlık çalışanlarını, hasta ve hasta yakınlarına akıl almaz şekilde ve kaymakamlık makamına yakışmayacak tarzda şikayet ediyor.''
Serdar, kaymakamın çalışanlardan özür dilemesini beklediklerini savunarak, ''Döner sermaye az olduğu için burada zaten personel tutamıyoruz. Buranın insanı burayı bu şekilde ayakta tutmanın mücadelesini vermiştir. Valiliğimiz bu konuda doyurucu bir açıklama yapmalıdır'' diye konuştu.

-KAYMAKAM ÖZEN: ''GÜNDE 93 ACİL VAKA KAYDI YAPILIYOR''-

Çaykara Kaymakamı Ufuk Özen, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çaykara Dr. M. İlhan Durgun Devlet Hastanesi ile ilgili vatandaşlardan çeşitli şikayetler aldığını ifade etti.

İlçe nüfusunun 2 bin kişi bile olmadığını belirten Özen, ''Bu kadar nüfusla bir ilçede hastanenin acil servisine günde 93 hasta kaydediliyor. Bu 93 acil vakanın neyin nesi olduğunu sorduk. Gelen hastalar aile hekimlerine yönlendirilmeden acil servise kaydediliyor. Hastaların yüzde 60-70'ini acil servise kaydederek döner sermayeden pay alıyorlar'' dedi.
Hastanede mesai kavramına uyulmadığını iddia eden Özen, şöyle konuştu:

''Başhekimin genelde yerinde olmadığı, mesai kavramının ihlal edildiği, gerekli ilginin gösterilmediği şikayetleri alıyoruz. Başhekime 3-4 kere söylediğim halde hala mesai kavramına dikkat etmiyor. Dün denetledim, bugün yine aynı. Hastaneyi gece ziyaret ettim, kimsenin ruhu duymuyor. Hırsız gelse kimsenin ruhu duymayacak. Bugün gittim, mesaiye geç kalan bir doktoru yangın merdiveninden hastaneye girerken yakaladım. Ve bugün Hastane Müdür Vekili Yunus Doğan bana saldırmaya yeltendi ve benim polis memurlarım beni korudu.''

Özen, kaymakamın kendisine bağlı birimi denetlemesinin normal olduğunu belirterek, ''Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğünü, diğer bağlı birimleri de denetliyorum. Onlar neden rahatsız olmuyorlar? Hastanede görevli bir doktor 'böyle denetime devam ederseniz ben hasta bakmam' diyor. Böyle bir şey olabilir mi?'' diye konuştu.
Özen, konuyla ilgili gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler