Camilerden tesbihler toplatıldı

İl Müftüsü Necati Akkuş, müftülük görevlilerinin yaptığı toplantıda, camilerde kullanılan tespihlerin sağlık açısından sakıncalı olabileceği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verildiğini belirtti. Kent merkezinde bulunan camilerdeki tespihlerin kullanılma

Camilerden tesbihler toplatıldı

İl Müftüsü Necati Akkuş, müftülük görevlilerinin yaptığı toplantıda, camilerde kullanılan tespihlerin sağlık açısından sakıncalı olabileceği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verildiğini belirtti.

Kent merkezinde bulunan camilerdeki tespihlerin kullanılmaması konusunda hutbe vererek cemaati bilgilendirdiklerini ifade eden Akkuş, ''Yaklaşık 1 aydır Giresun'daki camilerde tespihler kullanımdan kaldırıldı. Bu uygulama isabetli de oldu.

Çünkü tespih çekmek için illa elimizde bir tespih olması şart değil. Kaldı ki tespih çekmek isteyen vatandaşlarımız kendi tespihini cebinde taşıyabilir'' dedi.

Tespih kullanımının camilerde sağlık yönünden sıkıntı oluşturabileceği düşüncesiyle böyle bir uygulama başlattıklarını kaydeden Akkuş, ''Dünya genelinde ve ülkemizde halk sağlığını tehdit eden gribin yayılması ve görüntü kirliliğinin engellenmesi için camilerimizdeki tespihlerin kaldırılmasını uygun bulduk. Bunun yerinde bir uygulama olduğu kanaatindeyim'' diye konuştu.

Özellikle son yıllarda camilerde artan tespih sayısını çok hoş karşılamadıklarını belirten Akkuş, şunları söyledi:

''Özellikle hacdan getirilen tespihlerin dağıtılmasıyla camilerin içi adeta türbe ağaçlarına dönmeye başlamıştı. Tespihlerin dağıtılması, tekrar atılarak toplanması, caminin adabına ve ibadetin huşusuna uygun şeyler değildir. Böylece hoş olmayan bu görüntüler de ortadan kalkmış oldu. İnsanın elleri en fazla temas eden uzuvlarıdır. Tespih de elle çekildiği için üzerinde her türlü mikrobun barınma ihtimali vardır. Cemaatimiz namaza abdestli geliyor. Ama abdestini önceden almış, camiye gelirken belki başka işlerle meşgul olmuş olabilir.''

Vatandaşın bu durumdan gayet memnun olduğunu, bu konuda kendilerine herhangi bir şikayet gelmediğini ifade eden Akkuş, ''Zaten şikayet edilecek bir konu yok. Ayakkabı çekeceğini yanında taşıyabilen vatandaşımız tespihini de kolaylıkla yanında taşıyabilir. Cemaatimizden herhangi bir özel talep gelmezse bu uygulamanın böyle devam etmesinin uygun olacağını düşünüyoruz'' dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ BUNUNLA İLGİLİ TALİMATI YOK

İl Müftüsü Akkuş, camilerdeki ortak kullanılan tespihlerin kaldırılmasına yönelik olarak Diyanet İşleri Başkanlığının talimatı ve talebi olmadığını söyledi.

Camilerde ortak kullanılan tespihleri yıkatarak cemaate verdiklerini belirten Akkuş, ''Arzu eden vatandaşlarımız bu tespihlerden alıyor. İl merkezinde şu anda pilot uygulama olarak başlatıldı. İlçe müftülerimiz de kendi aralarında bu konuda toplantı yaptı. Toplantı sonucunda alınan karar doğrultusunda onlar da kendi ilçelerinde bu uygulamaya başlayacak'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler