Başkan eleştirileri cevapladı

Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Trabzon basınında çalışan basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu son günlerde gelen eleştirileri de yanıtladı. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazetecile

Başkan eleştirileri cevapladı

Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Trabzon basınında çalışan basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu son günlerde gelen eleştirileri de yanıtladı.

 

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda Trabzon'daki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

Yemek sonrası ilk konuşmayı yapan TSYD Başkan Yardımcısı Murat Taşkın çalışan gazetecilerin kazanılmış haklarının ellerinden alınmasına değindi.

 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata ise Belediye Başkanı'na organizasyondan ötürü teşekkür ederek, Trabzon basınında görev yapan meslektaşları için bazı konularda destek istedi.

 

Başkan Ata, Gazeteciler Cemiyeti'ne kazandırılacak bahçe ve basın mensuplarını konut edindirme projesinde Başkan Gümrükçüoğlu'nun desteğini istediklerini belirtti.

 

KİMSEYİ İŞTEN ATMADIK, YER DEĞİŞTİRMEYİ BEĞENMEYENLER AYRILDI

Çok sayıda basın çalışanının katıldığı kahvaltı sonrası Başkan Gümrükçoğlu da, özellikle Trabzon'da görev yapan gazetecilerin konut edinmelerinin sağlanması anlamında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, önümüzdeki günlerde Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaret programına bu konuyu da aldığını belirterek, 'Her iki konuda da üzerimize düşen desteği verme konusunda söz veriyoruz” diye konuştu.

 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Gümrükçüoğlu, son dönemlerde artan, Belediye'den işten çıkarma' söylemlerine de yanıt verdi. Gümrükçüoğlu hiç kimsenin isteği dışında işten çıkartılmadığını hatırlatarak, “Yaptığımız görev yeri değişikliklerini beğenmeyerek kendi isteği ile ayrılanları biz işten çıkarmadık. Onlar tamamiyle kendi istekleri ile ayrılmışlardır” dedi. Başkan Gümrükçüoğlu, göreve geldikten sonra alınan işçiler konusundaki istatistikler hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:

 

“TRABEL A.Ş'den Teknik Katı Atık Şirketi'ne 74 kişi aktarıldı. Aktarılan personelin 22 tanesi Asım Aykan döneminde, 26 tanesi Niyazi Sürmen döneminde, 26 tanesi Volkan Canalioğlu döneminde işe alınmıştır. Aktarılan personelin kıdem tazminatlarının ödeneceği garantisi verilmiştir. Bu personel maaş ve sosyal haklar yönünden hiçbir kayba uğramayacaktır. 1 Ocak 2009 tarihinde Oskay firması Teknik Katı Atık firması gibi belediyemizden iş almış. Bu şirkete 10 kişi yeni alınmış, 57 kişi ise TRABEL'den devredilmiştir. Bu 57 kişi 'Kıdem tazminatlarını isterseniz işten atarız' tehdidi ile tazminat vermeden Oskay'a geçirmişlerdir. İsteyen bu durumu ilgili işçilerimizden öğrenebilirler. Göreve başladığımız 4Mart 2009 tarihinden itibaren kendiliğinden emekli olan memur sayısı 7, kendiliğinden emekli olan işçi sayısı ise 31 kişidir. Çekilen banka kredisi sonrası kıdem tazminatının peşin ödeme teklifi ile emekli dilekçesi veren kişi sayısı 93 kişidir. 31 Aralık 2009 tarihi itibariyle TRABEL'de işten ayrılanların 1 kişisi vefat, 3 kişisi askerlik nedeni, 2 kişi 4857 sayılı iş kanunu ile, 20 kişi emeklilik sebebiyle, 7 kişi istifa nedeniyle ki bunların bir kişisi yurt dışına çıkıp 3 ay sonra dönmediğinden, bir bayanın eşi Ankara'ya tayin olduğu için, 1 bayan ailevi nedenlerden ötürü, bir kişi de kendiliğinden istifa etmiş, 3 kişi ise yer değişikliğini beğenmediği içindir. Toplam 33 kişi işten ayrılmıştır.”

 

ESKİ HATALARI BİZ YAPMADIK

Başkan Gümrükçüoğlu kendisinden önce belediye başkanı seçilen Volkan Canalioğlu döneminde TRABEL A.Ş'den 63 kişinin sebepsiz işten atıldığını, sonra bir yanılgı olduğunun zannedilmesi üzerine 40'ının geri alındığını söyledi. Gümrükçüoğlu, geri kalan 23 kişinin ise mahkeme kararı ile geri dönmelerine rağmen işe alınmadıklarını ve militan olarak adlandırıldıklarını belirtti. Sayaç okumada Elsan'da çalışan 49 işçinin de görevine yine aynı belediye yönetimi tarafından son verildiğinin altını çizen Başkan Gümrükçüoğlu, “Bunları sayaç okuma ihalesini alan Eşkom'a devretmedi, oraya istediklerini aldı. Bu arada 2004 yılında 10 kişi istifa etti. 2005 yılında 8 kişi işten atıldı, 14 kişi istifa etti, 2006 yılında 11 kişi istifa etti, 2 kişi işten atıldı, 2007 yılında 14 kişi istifa etti, 3 kişi işten atıldı, 2008 yılında 9 kişi istifa etti, 3 kişi işten atıldı, böylece ilk etapta 72 kişiyi işten attı, süreç içinde ise 16 kişiyi daha işten çıkardı. Döneminde 58 kişi TRABEL'den istifa etti” diye konuştu.

 

9 Ocak 2010 tarihi itibariyle Belediyede 256 memur, 727 kadrolu işçi, 733 TRABEL işçisi, 274 Teknik Katı Atık İşçisi, 40 3K işçisi, 23 sayaç okuma işçisinin çalıştığını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu EŞKOM'un ihaleyi alamamasına rağmen Taç Elektrik'in ihaleyi aldığı halde önceki yönetimin Elsan'daki işçileri attığı gibi davranılmayıp, kendisinin ihaleyi alan yeni firmada aynen çalıştırılmaya devam ettirildiğini dile getirdi. Gümrükçüoğlu aynı şekilde çalışanı korumayı Oskay firması için de sürdürdüğüne vurgu yaparak, “Oskay bu yılki ihaleyi alamayıp TRABEL aldığında, Oskay'daki işçileri hiçbir ayrım gözetmeksizin TRABEL'de devam ettirdim. Yani önceki yönetimin Elsan'da yaptığını yapmadım” dedi. Başkan Gümrükçüoğlu böylelikle belediyede çalışan sayısının toplam 2053 olduğunu sözlerine ekledi.

 

Nurgul Günaydın

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler