kebir reklamı

Ayasofya için dört kuruma dava!

Trabzon Ayasofya Müzesi'nin Kültür Bakanlığı'ndan vakıflar Genel Müdürülüğü'ne devredilmesinin ardından, anıtsal eserde yasadışı inşaat ve değişiklikler ile ibadet yeri olarak amacı dışında kullanım nedeniyle Trabzon Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tr

Ayasofya için dört kuruma dava!

banner197
Trabzon Ayasofya Müzesi'nin Kültür Bakanlığı'ndan vakıflar Genel Müdürülüğü'ne devredilmesinin ardından, anıtsal eserde yasadışı inşaat ve değişiklikler ile ibadet yeri olarak amacı dışında kullanım nedeniyle Trabzon Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne şikayette bulunuldu. Şikayet başvurusunda, ''Söz konusu yapıda eski eserin özelliğini kaybetmesine yol açan müdahalelerin dayanağı olabilecek bir işlem söz konusu değil ise, izinsiz müdahalelerin durdurulmasını ve suç teşkil eden bu fiilleri gerçekleştirenler hakkında 2863 Sayılı Yasa’ya aykırılıktan dolayı C. Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını ar
 
Fatih Mahallesi Muhtarlığı adına Zeki Batar, Ayasofyalılar Yardımlaşma Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Adına Başkan Mustafa Bal, Trabzon Sanat Evi Derneği   Adına Başkan Adnan Taç,  Trabzon  İli ve İlçeleri Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Adına Bilgin Aygül, Mimarlar Odası Trabzon Şubesi, Adına Başkan Sayim Adanur imzasıyla yapılan başvuruda, Ayasofya'nın  korunbması gerekli bir kültür varlığı oldupu anımsatıldı. Çeşitli düzenlemelere göre bu alanlarda herhangi bir işlemin koruma kurulu iznine bağlı olduğu vurgulandı.
 
İŞTE ŞİKAYET BAŞVURUSUNUN TAM METNİ
 
Konu : Trabzon İli, Ayasofya Mah. 24 ada, 16 parsel sayılı taşınmazda bulunan Ayasofya Müzesi hakkında.
 
Trabzon İli, Ayasofya Mah. 24 ada, 16 parsel sayılı taşınmazda bulunan Ayasofya Kilisesi, Koruma Kurulunun 04.09.1985 gün ve 1426 sayılı kararı ile “korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı” olarak tescilli bir yapıdır. Kurulun 24.01.1986 gün ve 835 sayılı kararıyla da  müze olarak kullanım kararı getirilmiştir.
 
Geçtiğimiz günlerde, müze olarak kullanım kararı bulunan, Koruma Kurulu kararı ile tescilli  yapının fonksiyonunun değiştirilerek cami kullanımı getirileceği ve bu amaçla yapının iç kısmında bir takım inşai ve fiziki müdahalelerde bulunulduğu bilgisi edinilmiştir.
 
İmar Kanunu’nun 21. Maddesi “Bu Kanunun kapsamına giren bütün yapılar için 26 ncı maddede belirtilen istisna dışında belediye veya valiliklerden yapı ruhsatiyesi alınması mecburidir.
 
Ruhsat alınmış yapılarda herhangi bir değişiklik yapılması da yeniden ruhsat alınmasına bağlıdır.”
 
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 57. Maddesi ise “Taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları, bunların koruma alanları ve sit alanlarında, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 21 inci maddesi kapsamına giren ruhsata tabi olmayan tadilat ve tamiratlar; özgün biçim ve malzemeye uygun olarak, bünyesinde koruma, uygulama ve denetim büroları kurulmuş idarelerin izin ve denetimi ile yapılır. Bunların dışında her türlü inşai ve fiziki müdahale koruma bölge kurulunun izni ile yapılır.”
Aynı yasanın 65. Maddesinin (d) bendi ise “Bünyesinde koruma, uygulama ve denetim büroları kurulmuş idarelerden bu kanunun 57. Maddesinin altıncı ve yedinci fıkraları uyarınca izin almaksızın veya izne aykırı olarak tamirat ve tadilat yapanlar ile izinsiz inşai ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılırlar.” düzenlemeleri içermektedir.
 
Bu nedenle;
Trabzon Ayasofya Kilisesine  ilişkin olarak Koruma Kurulunun müze kullanımı kararında herhangi bir değişiklik olup olmadığı, yapıdaki inşai ve fiziki müdahaleler için izin ya da Kurul tarafından bu müdahalelerin dayanağı olabilecek bir karar alınıp alınmadığı konusunda 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca Yasada belirtilen süre içinde  bilgi verilmesini,
 
Söz konusu yapıda eski eserin özelliğini kaybetmesine yol açan müdahalelerin dayanağı olabilecek bir işlem söz konusu değil ise, izinsiz müdahalelerin durdurulmasını ve suç teşkil eden bu fiilleri gerçekleştirenler hakkında 2863 Sayılı Yasa’ya aykırılıktan dolayı  C. Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını arz ve talep ederiz.
 
Fatih Mahallesi Muhtarlıgı               Ayasofyalılar Yardımlaşma, Dayanışma ve Güzelleştirme
Adına Baskan Zeki Batar                Derneği Adına Başkan Mustafa Bal
 
 
 
Trabzon Sanat Evi Derneği          Trabzon  İli ve İlçeleri Eğitim Kültür ve Sosyal
Adına Başkan Adnan Taç            Yardımlaşma Vakfı Adına Bilgin Aygül
 
 
Mimarlar Odası Trabzon Şubesi
Adına Başkan Sayim Adanur
 
Dağıtım:
1-   Trabzon Valiliği
2-   Vakıflar Genel Müdürlüğü
3-   Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü
4-   Trabzon Büyükşehir Belediyesi (Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu)
 
Bilgi İçin:
Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü
 
Trabzon Vakfı Adresi:
Adres: İnkilap Sokak No:18/14 06650 Kızılay-ANKARA
Tel: 312.418 17 58 Faks: 312.418 17 68
e-mail: info@trabzonvakfi.com
Haberlerinizi Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A. Nevzat Doğru - 4 yıl önce
Üç Kuruş Menfaat için insan şeytanın avukatlığına soyunmamalı , Ayasofyayı alan orayı Cami olarqak vakfetmiş. Gidin bit pazarında limon satın !
Avatar
t.sarac - 4 yıl önce
Biraz haber okuyun.İngilterede ortalama haftada 1 mescid yakılıyor.Siz haledaha müze müze diye tutturdunuz! Bence hem ayasofya hemde meydandaki kilise camii olmalı.Bırakın bu batı yalakalığını artık.Başımıza ne geldi ise bu yalakalıktan geldi.
Avatar
Ismail Duran - 4 yıl önce
Batı yalakalığı mı!!!Siz de bu kafayı bırakın...Dava açmakla çok iyi yapmışlar.Ayasofya, Trabzon'umuza değer katan çok önemli turistik bir mekandı ve Trabzon'un turizmine olumlu yönde birçok etkisi olmuştur.Sanki o bölgede cami eksikliği mi var, her yerdeki camiler dolup taşıyor mu!!! İngiltere'de mescid yıkılıyor diye oradaki insanlar Trabzon'da mı namaza gelecekler!!!...Bu nasıl bir düşünce tarzı...
Avatar
hamza özbek - 4 yıl önce
Hangi ülkeyi paylaşıyoruz sizlerle burası bir ıslam coğrafyasi ve yüzyıllardır ıslam hilafetinin merkezidir. Ayasofyanin bir yani cami bir yani isa figürleri ile dolu müze böyle bir durum kabul edilemez bizler müslümanız ve sız her hafta gittiğiniz! cumada "Şüphesiz Allah katında tek din İslamdır" ayetini duymuyormusunuz. Ayasofya ıslam mabedidir.
Avatar
hamza özbek - 4 yıl önce
t.saraç Işin aslı çok daha farklı dinler arası diyalog projesi kapsamında bir çalışma halkın nezlinde cami portresı zedelenmeye çalışılıyor, onların da dini bu imajı veriliyor. Islam tek hak dindir. Bu süreçte trabzon insanı dik durmasını bilmelidir.
Avatar
Ismail Duran - 4 yıl önce
"Allah katında tek din İslamdır", "İslam Coğrafyası", "Ayasofya islam mabedidir" gibi lafların konuyla ne alakası var.Ayasofya cami olunca mı ülkemizin,şehrimizin imanı veya bizim imanımız artacak.Temelde birçok bilgiyi bilmeden öğrenmişsiniz bir kaç cümleyi devamlı onu tekrar ediyorsunuz.