7m


7m

hyundai

Avrupalı değil üretici kaygılı

Dünyanın hiçbir yerinde fındık konusunda Türkiye'de olduğu gibi alıcının değil, üreticinin kaygı duyduğu bir yerin olmadığını belirten Prof. Dr. Karadeniz, fındık fiyatlarının ihracat rakamlarını direkt etkilediğine dikkat çekti. Fındıktaki adaletsizliğin

Bölgesel 08.09.2008, 15:22
Avrupalı değil üretici kaygılı

Dünyanın hiçbir yerinde fındık konusunda Türkiye'de olduğu gibi alıcının değil, üreticinin kaygı duyduğu bir yerin olmadığını belirten Prof. Dr. Karadeniz, fındık fiyatlarının ihracat rakamlarını direkt etkilediğine dikkat çekti. Fındıktaki adaletsizliğin önüne geçilebilmesi için iç piyasaya göre ihracat rakamlarının belirlenmesi gerektiği dile getiren Prof. Dr. Karadeniz, şöyle konuştu:


"Fındığı 'milli bir ürün' olarak değerlendirip ülke çıkarların göz önünde bulundurularak uluslararası bir fiyat politikası oluşturulmalıdır. Aksi halde ülkemizde fındık fiyatlarını maliyetinde altına düşürerek bir fiyat oluşturmak hem üreticilerimize hem de ekonominin döviz kaybına neden olacaktır.

Bunun önüne geçilebilmesi için içerideki fiyatın oluşuma bağlı olarak ihracat rakamı belirlenmelidir. Yurt içinde fiyat 7 YTL olduğunda, dışarı 9 YTL'ye satılmalıdır ki daha fazla döviz elde edilsin.

Şuan olduğu gibi fiyatlar dışarıda belirlenip, içeride ona göre fiyat uygulamalarına gidilmemelidir. Maliyetlerin üzerinde bir fiyat belirlenerek bir fiyat politikası oluşturulmalıdır. Şuan ki durum ise alıcı fiyat konusunda kaybı duyması gerekirken, üretici kaygı duymaktadır."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@