Arapların gözü TRABZON'da

Suudi Arabistan'dan bazı yatırımcıların, dağ ve yayla turizminin en önemli merkezlerinden olan Trabzon'daki yayla kentlerden birine talip olduğu, bunun yanı sıra, 5 yıldızlı bir otel yapmak için de girişimde bulunduğu bildirildi. Trabzon Valisi Recep Kızı

Arapların gözü TRABZON'da
Suudi Arabistan'dan bazı yatırımcıların, dağ ve yayla turizminin en önemli merkezlerinden olan Trabzon'daki yayla kentlerden birine talip olduğu, bunun yanı sıra, 5 yıldızlı bir otel yapmak için de girişimde bulunduğu bildirildi.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon'un son yıllarda turizm açısından çok önemli mesafe aldığını belirterek, ''Trabzon'a özellikle Arap turistler büyük ilgisi gösteriyor'' dedi.

Dağ ve yayla turizminin gelişmesi için ilde bulunan yayla kentlerin daha etkin şekilde kullanılması noktasında çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kızılcık, şöyle devam etti:

''İlimizde faaliyette bulunan yayla kentlerin işletilmesi noktasında daha etkin bir planlama yapılması için çalışıyoruz. Yayla kentlerin amacına uygun olması lazım. Yayla ve yaylacılık kültürünü yansıtmalı. Bu konuda yeni projeler üretilmeli. Ayrıca bu kentlere ulaşımın sorunsuz olması da, ayrı bir önem taşıyor. Yayla kentlerin yollarının yenilenmesi çalışmalarını başlattık. Bazı yayla kentlerin yolları birinci sınıf asfaltlandı. Yapılan çalışmalar aralıksız olarak devam edecek. İlimiz son dönemlerde, hem turistik hem de ticari anlamda, Karadeniz Bölgesi'nin Türkiye'nin gözde mekanı haline gelmeye başladı.''

Yayla kentlerin daha etkin bir şekilde yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulması gerektiğini belirten Kızılcık, turistlerin yayla kentlerde daha çok konaklaması için çalıştıklarını söyledi.

-ARAPLAR DA POTANSİYELİ FARK ETTİ-

Kızılcık, Trabzon'da bulunan turizm potansiyelinin yurt dışından da takip edildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

''Trabzon'da bulunan bir yayla kentimize, Suudi Arabistan'dan bir yatırımcı talip oldu. Bu yatırımcı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çok yakın bir zaman içerisinde bu görüşmenin olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz. Bu kişiler ayrıca, Trabzon'da ilk olarak bir turizm acentesi açmayı düşünüyor. Ayrıca Trabzon'da carter seferlerinin düzenlenmesi de planları arasında. Bu kişiler ayrıca, ileriye dönük olarak Trabzon'da 5 yıldızlı bir otelin açılması için ön çalışmalarını yapıyor. Otel konusunda da olumlu sonuçların ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz.''

Vali Kızılcık, Arap yatırımcıların bu girişimlerinde, Arap turistlerin, özellikle yaz aylarında Trabzon'un temiz ve güzel yaylalarını tercih etmelerinin etkili olduğunu söyledi.

-TRABZON'DA YAYLA TURİZMİ-

Trabzon'da, ''4 mevsim 12 ay turizm'' düşüncesi ile turizme yeni aktiviteler kazandırılma çalışmaları kapsamında, son yıllarda yayla turizmi ön plana çıkarıldı.

Bu kapsamda, yaklaşık 500 yatak kapasiteli, biri özel işletme olmak üzere 4 adet yayla kent hizmete açıldı. Yayla kentlerde, bungolov evler, kır kahveleri, gezi alanları, kamelyalar ile doğa gezi alanları bulunuyor.

Alternatif turizm arayışı içinde olanlar için Trabzon yaylaları, çok çeşitli flora ve faunaları, zengin ormanları, krater gölleri, ırmakları ve coşkun dereleri ile ziyaretçilerine, dağ ve doğa yürüyüşü, rafting, kano, av ve olta balıkçılığı gibi çeşitli aktiviteler yapma imkanı sunuyor

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler