Akçaabat'ın Suyu Tertemiz

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Şehir şebeke suyunun gönül rahatlığı ile tüketilebileceğini söyledi.Türkmen, Akçaabat'ın içme suyunda temizlik bakımından hiçbir sorunun yaşanmadığının altını çizerek, bir süredir suyun sertlik oranında belirgin bi

Akçaabat'ın Suyu Tertemiz

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Şehir şebeke suyunun gönül rahatlığı ile tüketilebileceğini söyledi.

Türkmen, Akçaabat'ın içme suyunda temizlik bakımından hiçbir sorunun yaşanmadığının altını çizerek, bir süredir suyun sertlik oranında belirgin bir değişimin yaşandığını ise kabul etti.

Türkmen, bu durumdan faydalanmak isteyen bazı işgüzar çevrelerin ise işi ticarete dökmek adına Akçaabat'ın içme suyunun mikroplu olduğu yönünde yalan ve iftira ürettiklerini savundu.

Böylesine çirkin bir gelir kapısının hayır getirmeyeceğini bu çevrelerin çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini ifade eden Başkan Türkmen, suyun var olan sertlik sorununun temelinde dünyayı da kasıp kavuran küresel ısınmanın yattığına işaret etti. Su kaynaklarındaki su seviyesinin azalmaya yüz tutması üzerine ihtiyaç duyulan suya daha derinlere inilerek ancak ulaşılabildiğini dile getiren Türkmen, bu durumda da suya sertlik derecesini artıran fazla miktarda hava karıştığını, bu havayı sudan çıkarmak için ise klor oranını yüksek tutmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Bu işlem neticesinde suyun sertlik oranını artıran hava kabarcıkları oluşmasının kaçınılmaz olduğunu ve yürütülen işlemin klor seviyesini önlenemez şekilde yükselttiği hatırlatan Türkmen, şunları söyledi:
“Bu durumun önüne geçmek üzere bir süredir yürüttüğümüz çalışmalar tamamlandı. Geleceğe yönelik şehrin su ihtiyacı için planladığımız uzun vadeli yeni su kuyuları inşa projemizi öne aldık ve hızla yürütülen çalışmaları geçtiğimiz günlerde tamamlayarak ilk etapta ikisini üretime geçirdik. Yenilenen bir su kuyusunu da ekleyince bu hafta başından itibaren aktif 10 derin su kuyusuyla Akçaabat'ın su ihtiyacına cevap vermeye başladık. Yaptırdığımız ölçüm neticesinde dere havzasının aşağı kesiminde sertlik oranının çok fazla olduğunun anlaşılması üzerine ise devreye soktuğumuz yeni iki kuyuyu özellikle su sertlik oranının çok az olduğu Söğütlü Deresi'nin yukarı kesiminde inşa ettik.”


HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler