Haydar Baş kimdir? Haydar Baş neden öldü

BTP Genel Başkanı Haydar Baş hayatını kaybetti. Peki Haydar Baş kimdir, nerelidir, ölüm sebebi ne? İşte detaylar

Biyografi 14.04.2020, 10:03 14.04.2020, 10:09
Haydar Baş kimdir? Haydar Baş neden öldü

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı olan Haydar Baş, koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz günlerde Baş'ın ailesinden 8 kişide koronavirüse rastlanmış ve tedavi altına alınmıştı. Haydar Baş tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetti. Peki Haydar Baş kimdir, nerelidir? İşte hakkındaki detaylar

HAYDAR BAŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Haydar Baş 1947 yılında Trabzon'da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasının ardından; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olmuştur.

Haydar Baş kimdir? Haydar Baş neden öldü

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamış ve bu üniversitede göreve başlamıştır. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden almıştır.

Dokuz yıldır Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Sayın Baş, halen Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde vazifesini sürdürmektedir.

Akademik kariyerini eğitim sahasında yapmasına rağmen, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Baş'ın hayatından bazı kesitler şöyledir:

-Mefkureci Öğretmenler Derneği'nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yapmıştır.

-Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.

-İPA A.Ş.'nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür.

-BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.'nin ve BAŞ Isı Sanayi'nin kurucusudur.

-Halen başyazarlığını yapmakta olduğu İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.

-Milli Basın Kurultayları'nı tertip eden Basın Kurulu'nun başkanıdır.

-Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Başkanı'dır.

Yorumlar (3)
Vatandaş 10 ay önce
Allah rahmet eylesin.Milli ekonomi modeliyle kendini tanıttı.Düşündüklerini gerçekleştiremeden yalan dünyadan göçtü.Yakınlarına sabır diliyorum...
Metin 10 ay önce
Allah rahmet eylesin
A.Osman Birlik 10 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun yakınları Allah sabır versin. Amin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@