banner556

Anahtar Deliği 29.02.2020

Trabzon kulislerinden yansıyanlar.

Anahtar Deliği 29.02.2020, 09:24 29.02.2020, 09:33
Anahtar Deliği 29.02.2020

SAFFET KALYONCU BAKIN NERDEYMİŞ!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı (DKİB) Saffet Kalyoncu, neden yok? Neden hep yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan onun adına yer alıyor? Sorularıyla gelen eleştirileri bu köşede yazmıştık! Kulislerde konuşulanları gündeme getirmiştik! DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, telefon açtı.
Ankara’da olduklarını söyledi.
“Yaş meyve sebze ihracatçılarımızın başta Rusya olmak üzere yurtdışı pazarlarda karşılaştığı sorunların çözümü ve Bakanlıklarda yaşanan bürokratik sorunların çözümü için Ticaret Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığımız üst düzey yetkilileri İK’e Ankara’da bir araya geldik. 
DKİB Başkan ve Başkan Yardımcısı olarak katıldığımız toplantıda ihracatçılarımızın sorunlarının çözümü konusunda çok olumlu görüşmeler yaptık.” diye de ekledi. 


0 561 616 11 00 NOLU ZABITA İHBAR HATTINI ARADIK BAKIN NE OLDU? 

Trabzon’un tarihi Ortahisar noktasında Trabzon İl Müftülüğünün, Kanuni Vakfı’nın bulunuyor. 
Eski Trabzon Valiliği yani şu anda turizm il müdürlüğü binası olarak kullanılan alanda hemen caminin önündeki park alanının içine araçların park ettiğini, polisi aradığımızı ardından zabıtayı aradığımızı yazmıştık.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin +90 561 616 11 00 adlı ihbar hattına da bildirmiştik.
Çocukların oynadığı, insanların yaşam alanı bu  parkta araçların ne işin vardı?
Zabıta ekipleri bir gün sonra telefonla aradılar.
Araçların ordan kaldırıldığını, kilidin tekrar yerine takıldığını söylediler.
Yani şikayetimizi dikkate almışlar ve uygulamışlar bunun da bilgisini verdiler.
Dün bi kaç saat bekledik gelen giden olmadı diye yazmıştık!
 Demekki bizden sonra gelip hemen işlem yaptılar. 
Haklarını teslim edelim.
Teşekkür ederiz.

MİLLİ EĞİTİM YEMEKLERİ ÖĞRETMEN EVİNDE Mİ VERECEK? 

Trabzon il Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş eleştirildi. 
Nedeni okullara verilen yemek servisi!
Bakanlığın gönderdiği genelgeyle bundan sonra okullara öğretmen evlerinde üretilen yemekler dağıtılsın deniyor.
Zorunlu şekilde uygulayın demiyor.  
Tabi buna bir kaç ilçe başladı.
Ama Trabzon genelinde böyle bir şey şu anda düşünülmüyor.
Gündeme geldi evet konuşuldu.
Trabzon’da yeni öğretmen evi binası yapılıyor.
Önümüzdeki sene hizmete girecek. 

Herhalde burada büyük bir mutfak var.
Tüm okullara yemek çıkarılması fikri düşünüldü, bir toplantıda konuşuldu.
E haliyle bunu duyan Trabzon’da yemek firmaları, “esnafı bitiriyorlar” diyorlar. 
Son aldığımız bilgi böyle bir şey konuşuldu kapandı ama önümüzdeki sene ne olur bilemeyiz.
Yavaş yavaş yemek firmaları tepki gösteriyorlar. 
Neden öğretmen evi? diye..

O TARTIŞMA YİNE ALEVLENDİ

Trabzon’da güney çevre yolu projesi tartışması yine, yeniden başladı.
Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu bu projeyle ilgili olarak tüm toplum kesimlerinin havanda su dövdüğünü söyledi.
“Trabzon’da Güney Çevre Yolu çok önceki yıllarda planlandı. Ne var ki komşu birçok kent bizi geçti. Biz Trabzon olarak hala havanda su dövüyoruz. Denizlerimizi dolduracağımıza pekala Güney Çevre Yolu’na odaklanabilirdik. Ama böyle bir tercihte bulunmadık sonunda kaybeden biz olduk!” derken Akçaabat eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen ise, Kanuni Bulvarı Projesi ile Güney Çevre Yolu projesini ötelediğini hatta gündemden kaldırdığını söyledi. 
Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim de  Kavaklı - Yıldızlı arasında bir sahil yolunu istemediklerini Güney Çevre Yolu’nu istediklerini vurguladı.
Bu konu devamlı gündeme geliyor.
Lakin yöneticiler güney çevre yolundan umudunu kesmişler. 
Sahiller artık tıka basa doldu.
Daha nereye nasıl yol geçecekler ki?
Yine trafik her yıl daha da yoğunlaşıyor.
Bakalım ne olur?
Her sene ara ara güney çevre yolu tartışması, hafif raylı sistem, tren yolu projesi gibi konuları bize de yazmaktan inanın bıktık. 
Daha Trabzon dolmuş sistemini bile yenileyememişken, vah ki ne vah..
Trabzon hala 30 yıl geriden gidiyor.
Kanuni Bulvarı açılırsa belki bireyler daha yerli yerine oturur!


830 KİŞİLİK MEVSİMLİK İŞÇİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

ÇAYKUR'un Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'daki fabrikalarında istihdam etmek üzere alacağı toplam 830 kişilik engelli ve eski hükümlü ile tahmil-tahliye işçisi için başvurular bu gece itibariyle sona erdi.
24 Şubat Pazartesi günü İŞKUR, İŞKUR'un hizmet noktaları ve İŞKUR'un internet sayfası üzerinden alınmaya başlanan başvurular, İŞKUR ve müracaat yerlerinde  dün (Cuma günü) mesai bitiminde, kurumun internet adresi üzerinden ise dün (Cuma) saat 23.59 itibariyle tamamlandı.
ÇAYKUR'un Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'daki fabrikalarında istihdam etmek üzere 760 adet tahmil-tahliye işçisi, 47 adet engelli ve 23 adet eski hükümlü olmak üzere toplam 830 adet mevsimlik işçinin alınacağı iş başvurularında işe girmeye hak kazanacak adaylar noter kurası ile belirlenecek.
Rize ve Giresun’da işe girmeye hak kazanacak mevsimlik işçilerin belirleneceği noter kurası, 17 Mart Salı günü saat: 10.00’da Rize Kapalı Spor Salonunda (ÇAYKUR DİDİ Stadı yanı) çekilecek.
Trabzon için noter kuraları 18 Mart 2020 Çarşamba günü saat 13.00’da Of Kapalı Spor Salonunda, Artvin için ise 19 Mart 2020 Perşembe günü saat 13.00’da Hopa Spor Salonunda çekilecek.

Yorumlar (2)
Trabzon'da dolmuş rezaleti 12 ay önce
Benim bildiğim esnaflık kamu görevidir. Dolmuşlar da esnaf olduğuna göre dolmuş şoförleri de kamu görevini yerine getiriyor. Kamuda halka hizmet anlayışı vardır. Trabzonda dolmuşçulara hizmet anlayışı vardır. İstedikleri gibi hareket ediyor denetim yok denetleme yapanda dolmuşçulardan farkı yok. Şikayet ediyoruz değişen bişey yok. Dolmuşçular bazı duraklarda yolcu sayısına göre hareket ediyor, yolcu fazla ise çıkıyor yoksa durakta bekliyor. Çocuklarını verdikleri okulda öğrenci sayısına göre okula giden öğretmenler, , hasta sayısına göre hastaneye giden doktorlar hakkında ne düşünürler acaba.. ?? Yaptıklarının bundan hiç farkı yok. Kendi aralarındaki telefon görüşmelerinde hiç dikkat edilmiyorlar. Araba boş ise yolda trafiği aksatacak şekilde yavaş gidiyorlar(özellikle Bahçecik). Duraklar belirlenmeli. Yolcunun indirilip bildirilmesi kesinlikle belirten duraklar dışında olmaması lazım. Vs. Vs. Gibi hangi sorunlar konuşuldu hangi sorunlara çözüm bulundu. Trabzonun can damarlarından biri olan dolmuş meselesinde karar alırken neden halkın istekleri sorulmuyor. Karar komisyonunda hakl adına kimler çağrıldı. Şunu yine anladık ki herşey HALK için değil RANT için....... Sadece araçlar yenileniyor.,birileri Kazansın diye . Kısacası benim büyük köyüm ah Trabzonum vah Trabzonum....
Haber 12 ay önce
Kanuni bulvarı bitmeli ama boşuna çok para gitti güney çevre yolu yapılsa iyiydi. Çarşıbaşı dan Aralık arası Yomra ve Akçaabat büyümesi de dikkate alınmalı. Rize havalimanı yapılsın ama trabzon 50 yıl havalimanı var yenilemekten acizler, çünkü bürokrasi ve siyasiler daha önemli işleri mesela hukuk büro açılışı, iş adamları ziyaret. Trabzon havalimanı baş müdürü değişmiş deniyor bu belki birşey yapar göreceğiz hayırlı olsun. Geçenlerde bir özel güvenlikçi alındı yer yerinden oynadı tabi kimse duymadı. Adam yada çocuk alındı sigorta girişi yapıldı millet öyle öğrendi. Trabzon havalimanı baş müdürü bilsin ki özel sektör de birçok şey değişmeli. Mesele yıkmak değil bağcıyı dövmek herkes üzüm yemesi...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@