alexa metrics

banner536

Anahtar Deliği - 02.07.2019

Haber 02.07.2019, 09:34
Anahtar Deliği - 02.07.2019
2/6

DÜN MECLİSTE NELER OLDU?

Ortahisar Belediye Meclisi’nde Çömlekçi konusu yine gündeme geldi.
2010 yılında Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan ön protokole göre 138 hektar olarak belirlenen projenin 9.07 hektara düşürülmesine kim ne diyor?

Mağduriyetler nasıl artıyor?

Önce iktidardan başlayalım.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç diyorki;
“Biz belediye olarak kendi şehrimizin yardımcısıyla müteahhiti ile beraber bu işleri yapabiliriz. TOKİ’ye eş zamanlı olarak yük bindirip bu projelerin uzamasının önüne geçmemiz lazım”.
Kısaca iş uzuyor TOKİ’den aldık daralttık ve bu sayede uzamadan çözmeye çalışacağız izahını yaptı.
Peki muhalefet ne diyor?
CHP'li meclis üyesi Oktay Söğüt şunu dedi;
“9 Hektar ile sınırlandırıldı. 10 yılda 2 seçim kazanıldı. Önce prestij projesi dendi. Adeta devdi kuşa çevrildi. Mağduriyette zirve yaşatıldı. İstanbul’da Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi 13 bin konut yıkılarak yapıldı. 750 hektar alan. Neredeyse tamamen bitti. Çömlekçi’nin 83 katı. Çömlekçi’nin daraltılması akılcı değildir. Ortahisar’ın mahallesidir bu mecliste de tartışılmalıdır.”

İyi Partili Meclis üyesi Davut Çakıroğlu diyor ki;
“Genişletilecek yine yapılacak gibi ifadeler var. Bu nasıl iştir. Net bir şey ortaya koyun. Bu proje ne zaman bitirilecek”

Şimdi gelelim şu imar işine..

Çömlekçi’de ticari yeri olan bir vatandaşımız da diyor ki;
“Kardeşim ben 10 yıldır bekliyorum. Burada ticari yerim vardı. Bana 10 yıl boyunca elletmediler. Şimdi diyorlar ki daralttık. Benim yeri baktırdım.kentsel dönüşümden çıkarılmış. Ben şimdi buraya bir proje hazırlasam bina dikmeye kalksam diyorlar ki olmaz. Neden pembe alan içine girdi. Kentsel dönüşümden çıktı ama imar oranı daha belli değil. Belli olacak 3-4 aya. Yahu beni zaten 10 yıl mağdur ettiniz. Beklettiniz. Şimdide imar izni için bekleyeceğim.”
Vallahi haklı değil mi?
Vatandaş her türlü mağdur edildi.
Başkan Genç bu konuya şöyle bir ayrıntı verdi dün mecliste;
“Çömlekçi’nin tamamı ve Boztepe, Esentepe, Kaymaklı ve Sanayi’yi içine alan 138 hektar gündemdeydi. Bunun 24 hektarı Çömlekçi. Bunun dışında imar hakları sınırlandırılmadı. Sadece Çömlekçi vatandaşların mağdur olmaması için 9.7 hektara indirildi”

Son söz;
Trabzon’da sırf bu kentsel dönüşüm mağdurları için dernek kurulur!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@