Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Zonguldak'ı 26 Ağustos 1931'de ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'e ilk ayak bastığı yerde çiçek veren 5 yaşındaki Ayten Alper'in heykeli saldırıya uğradı.

Zonguldak 20.08.2017, 13:30
Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Zonguldak Belediyesi, 26 Ağustos 1931'de kente gemiyle gelen ve limandaki iskeleden karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk'ü, 5 yaşındayken "Hoş geldin Gazi babam" diyerek çiçekle karşılayan ve şu anda 91 yaşında olan Ayten Alper'in heykelini yaptırdı. 1 metre 20 santim yüksekliğindeki bronz heykel, Atatürk'ün ilk ayak bastığı Liman Caddesi´ndeki Maden Mühendisleri Odası'nın yanındaki alana dikildi.


Geçen yıl 26 Ağustos´ta Atatürk'ün kente gelişinin 85'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenle heykelin açılışı gerçekleştirildi.

Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler heykele saldırıp heykeldeki kol ve çiçek bölümünü kırdı. Heykele dekoratif amaçlı konulan kömür parçaları da etrafa saçıldı.


Heykele yapılan saldırı tepkiyle karşılandı. CHP İl Genel Meclis üyesi Fikret Zaman, heykelin açılışında hazır bulunduğunu belirterek, "Ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş Mustafa Kemal Atatürk´e Zonguldak´a ilk ayak bastığında çiçek veren bir çocuğun elindeki çiçeği kopartıp da atmak çok çirkin bir davranış. Heykeli bu şekilde görünce içim burkuldu. Bu heykelin özelliğini bilseler kılına dokunmazlar, her gün gelip de tozlarını silerler" dedi.

Belediye Başkan Vekili CHP´li Cevat Bulut ise yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, "Kırık olan kolu tekrar yaptıracağız. Heykeli eski haline getireceğiz" diye konuştu.

Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı

Atatürk’e çiçek veren kızın heykeline saldırı
Yorumlar (12)
Adnan 3 yıl önce
Allah bu pisliklerin tümden belalarini verssin.Yakalanip ömürboyu iceriye atin.Yemekde vermeyin gebrsin...
mavi firtina 3 yıl önce
bu yobaz zihniyet ingiliz usaklari keske yunan kazansaydi diyen trabzonlu yobaz misircioglunun siysi dinci yobazlari bunlar,insAllah bir gün bu yobazlardanda hesap sorulur.
Nevzat 3 yıl önce
Suc bunlari yapanlarda degil ... suc yukaridakilerde tv lerdeki Atatürk düsmani sarlatanlarda ve bunlara gerekli cevapi vermeyen bir uygulama yapmayan hakim savci politikacilarda .... Bir yerde cesaret verirsen onlarda böyle yapmalari normal geri zekali kusbeyinli yobazlar..
ibrahim çevik 3 yıl önce
Zihniye bu işte. Heykele, sanata , düşünceye, fikre , özgürlüğpe savaş açmış bir dönemden geçiyoruz. kul ol ümmet ol emirleri uygula, sen birey deyilsin sen onur sahibi deyilsin sahibin ne derse o. ama bu ülke bu günleride atlatacak Allahın izni ile, yeterki adam olanlar bir yere toplansın.
m 3 yıl önce
Mustafa Kemal ATATÜRK dünya tarihinin en önemli karakterlerinden birisidir.Tüm Dünya önünde saygı ile eğilirken bizim ülkenin çomarlarının vandalizmi ile değer kaybetmez.
osman genc 3 yıl önce
ülkenin kurucusunu hazmedemeyen vatan hainleri ortalıkta cirit atıyor. tvlerde atatürk'e hakaret eden soytarılar cirit atıyor, hepsi böyle çıksın ortaya günü gelince hesabı sorulur elbet. hiç hesap sorulmayacağını düşünenlerin sonunu gördük.
Olli 3 yıl önce
Sevinin Ataturk düsmanlari, yandas medya bunu haber yapmak icin birbirleriyle yarisiyorlar, pravakatörler
Vatandaş 3 yıl önce
Allah'ın dinine peygamber efendimize hakaret edenlerede aynı tepki verebilseniz keşke ama sizin için varsa yoksa bir heykeli bir taşı herşeyden üstün görmek. Sorun heykelin veyahutta o taş parçasının bir sanat eseri değil tapılacak bir şahsiyeti temsil eder konumda görülmesi. Az kaldı yıkılacak o putlar o zihniyet 5816 kaldırılsın arşivler açilsin bu millet nasıl 90 yıldır şişirilmiş kahramanları baş tacı ederek büyük bir yanilgi içinde olduğunu anlayacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@