Türkiye'de enflasyon rakamlarının artmasıyla beraber gıda ürünlerinin fiyatlarında da yükselmeler yaşanıyor.

Yükselen maliyet artışlarından en çok etkilenen ise özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta oldu. Temel gıda ürünlerinden olan yumurtaya bir yılda yüzde 400 oranında zam geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre yıllık enflasyon yüzde 83,45 olarak kaydedildi. Artış gözlenen enflasyon rakamlarının fiyatlarını en çok etkilediği kalem ise gıda ürünleri. Temel gıda ürünlerinde olan sofraların vazgeçilmezi yumurta ise yüksek zam oranı ile el yakıyor.

YUMURTAYA BİR YILDA YÜZDE 400 ZAM GELDİ
Yüksek zam oranı ile şaşırtan yumurtanın 30'lu kolisi piyasada yaklaşık 60 lira civarında satılıyor. Farklı markalara göre fiyatlar değişse de geçtiğimiz yıl tanesi 0,61 olan yumurtanın bugün bir tanesi yaklaşık olarak 2 lira civarına denk geliyor. Bazı yerlerde bir koli 30'lu yumurtanın fiyatı 76 liraya kadar çıkabiliyor.

Asgari ücretle birlikte 9 ücret daha değişecek Asgari ücretle birlikte 9 ücret daha değişecek

ARTAN MALİYETLER YUMURTA FİYATLARINA ETKİ ETTİ
Öte yandan yem ve ambalaj gibi yumurta imalatının olmazsa olmaz ürünlerine zam gelmesi de artan fiyatları doğrudan etkiledi. Kısa süre önce Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi'ni açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu'na göre; , çiftçinin tarımsal faaliyetlerini yapmak için üretim ve yatırım amaçlı satın aldığı girdilerin maliyet çizelgesi olarak bilinen tarımsal girdi fiyat endeksi Temmuz'da yıllık yüzde 133,4 oranında artış gösterdi.

Yumurta üretimin temek maddelerinden olan yem ise yıllık olarak yüzde 145 arttı. Buna enerji maliyetlerindeki yüzde 200'ü aşan rakamlarda eklenince yumurta fiyatları hızla yükseldi.