02.03.2017, 16:44

Yomra sahilinin çok katlı binaları

Batıya doğru büyümesini tamamlayan Trabzon ili doğuya ve güneye doğru yönelerek çarpık kentleşmeyle daha da geniş bir alana yayılmış durumdadır.

Bu duruma isyan eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Orhan Gümrükçüoğlu Yomra- Kaşüstünün beton yığını haline getirildiğini haykırmaktadır.

Öte yandan Yomra Belediye başkanı Sayın İbrahim Sağıroğlu’nun çok katlı binalar için eleştirilere verdiği cevap oldukça ilginç ve düşündürücüdür:

Eleştirenler bizden helallik isteyecektir’! Yüksek katı bir tek Mania keser. Mania Hattı uçakların uçuş yüksekliği ilgili belirtilen yüksekliktir. Yomra Mania Hattının dışındadır. Bazı yerlerde 25 kat verdik. Sahildeki bu yerler şehrin en gözde yeri olacaktır.

Sağıroğlu yüksek katlı binalar için modern, çağdaş şehirleşmenin en önemli unsuru olan Şehir Planlamasını dikkate almadan sadece yasal zorunluluğu yani Mania hattını öne çıkarmaktadır.

Oysa Mania hattı ve şehir planlaması bütünleyici ve birlikte değerlendirilen unsurlardır.

Şehir Planlamasının omurgasını ise bölgenin topoğrafyası ve jeolojisi oluşturur.

Çok katlı binalar da planlamaya uygun olacak şekilde uygun yerlerde yapılır.

Bu günkü haliyle sahilde, dere-deniz yatakları üzerine inşa edilmiş olan 20-25 katlı binalar hem şehircilik hem de doğal afet açısından önemli riskler taşımaktadır.

Neden?

SAHİLDEN KARADENİZ AKTİF FAYI GEÇİYOR!

Karadeniz sahilinden en fazla 10km uzaklıkta geçen Karadeniz aktif Fayı AFAD’ın hazırlamış olduğu ve Bakanlar Kuruluna sunulan resmileşmemiş taslak yeni Sismik Tehlike Haritasında yer alıyor.

Üniversitelerde gönderilen bu taslak harita onaylandığında bölgenin deprem tehlikesi eski haritaya göre 2-3 kat daha fazla artabilecektir.

Haritaya göre Karadeniz Fayının üretebileceği en büyük deprem 6-7 büyüklüğündedir.


Yomra sahilinin çok katlı binaları
Harita1: Yomra sahilinden 10km kadar açıktan geçen aktif Karadeniz Fayı AFAD’ın yeni taslak Sismik Tehlike Haritasında mevcuttur. Bu fayın üretebileceği en büyük deprem 6-7 büyüklüğündedir.
 
5,6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM TRABZONU DEPREM TEHLİKESİNE SOKMUŞTUR!  

2012 yılında Batum açıklarında Trabzon Fayı üzerinde oluşan oluşan 5,6 büyüklüğündeki depremin artçı şokları Trabzon-Yomra yakınlarında kümelenmiştir (yuvarlak daireler). Bu kümelenme gelecekte Trabzon Fayı üzerinde olabilecek bir diğer depremin olasılı yerini gösterir.

Jeofizik gravite verilerine göre aktif Trabzon Fayı karada da devam etmektedir.

Yomra sahilinin çok katlı binaları
Harita2: 2012 yılında Trabzon Fayı üzerinde oluşan 5,6 büyüklüğündeki depremin artçıları Trabzon’a yakınlarında kümelenmiştir(yuvarlak daireler). Bu kümelenme fay üzerinde gelecekte olabilecek depremin olası yerini gösterir.

Yomra sahilinin çok katlı binaları
Harita 3: Karadeniz’de 2012 yılında deprem üreten fayın ve diğer aktif fayların karadaki uzantılarını gösteren jeofizik gravite haritası.
 
SAHİLDEKİ DEPREM BÜYÜTMESİNE DİKKAT!

Sahilde dere-deniz yatakları üzerinde kurulmuş olan çok katlı binaların temel litolojisi kum, çakıl gibi gevşek kayaç türlerinden oluşmaktadır. Bu tür zeminler olabilecek muhtemel bir depremi 5 kat daha fazla büyütme özelliğine sahiptir. Örneğin büyüklük olarak, 10 tane 5 büyüklüğündeki bir deprem 1 adet 6 büyüklüğündeki depreme eştir. Enerji açısından ise 6 büyüklüğündeki bir deprem 5 büyüklüğündeki bir depremden yaklaşık 30 kat daha fazladır.

Yomra sahilinin çok katlı binaları

Harita4: Karadan denize doğru sağlam kayada (solid bedrock), gevşek zemin ( poorly consolidated sediment , suya doygun kum ve çamurda (water saturated sand, mud) aynı depremin yüzey dalgalarının oluşturduğu farklı yıkıcılık 5 kat daha artış gösterebilir. Şekildeki aynı depremin farklı 3 sismogramına dikkat ediniz. Sismogram 3 de, yani sahilde yıkıcılık en fazladır.

SAHİLDEKİ SIVILAŞMAYA DİKKAT!

Yomra sahilinde çok katlı binaların temelinde yeraltı suyuna rastlandığı bir gerçektir.

Olası bir deprem sırasındaki sarsıntı ile, suya doygun zeminde, tanelerin hareketi ile, bitişik haldeki taneler yüzer duruma geçer. Bunun sonucu olarak da binalar tıpkı bir gemi gibi yan yatar.

Yomra sahilinin çok katlı binaları
Harita 5: Yomra sahilinde suya doygun zemin deprem sarsıntısı sırasında oluşan sıvılaşma ile binaların yat yatmasına neden olabilir.
 
Yukarıda sıralamağa çalıştığımız jeolojik çekincelerden sonra Yomra da çok katlı binalar için sadece uçuş Mania hattını dikkate almak yeterli bir kriterimdir?

El betteki hayır!

Bu nedenle Sayın Sağıroğlu sizin deyiminizle gelecek neslin sizden helallik istemesi tartışma konusudur.
Yorumlar (10)
SALİH 4 yıl önce
O VE PARADAŞLARININ UMURUNDA MI DEPREM.
m.t 4 yıl önce
ne yazıkkı türkiyenin en çirkin şehirlerinden biri oldu bile
Doğru 4 yıl önce
Doğru ancak ofg yide savunma arkadaş şehrin 10 yılını yedi bunun helallliği kimden istenecek . Yomrayı ibrahim sağoroğlundan sorarızda şehrin günahını kime soracaz. Boztepede çay içip şehre bak binalar alcak ama bi tane ağaç yol yeşil yok deprem olsa müdahele edecek yol yok yangın olsa müdahele edecek yol yok ölmeden canlı canlı mezarda yaşıyor trabzon bunları yazın . 20 yıldır bu şehri katleden imar takımı ile büyükşehiri yönetirsen yomraya laf edemezsin. Yaptıkları en iyi uygulama olduğunu iddia ettikleri beşirlide bir tane yeşil alan yok. Bunları yaZın.
MİMAR 4 yıl önce
Bu ülkede para her şeyi çözmeye devam ettiği sürece bu olayların sonunun gelmesi mümkün değil. Bu anlamda sorun sadece Yomra da değildir. Parayı verenin katı çaldığı veya katın parayla alındığı bir dönem. Bilim veya bilimsellik!!! Burası Türkiye... Maalesef...
Yomrali 4 yıl önce
Hepsi bir kenara onlarca yüzlerce bina inşaatı bitiyor , Allah aşkına hangisinde bir avuç yeşil var bir ağaç var ???? Sehrin dort bit yanındaki bu çirkin beton yığınlarını modern diye savunamaz.
İbrahim çevik 4 yıl önce
Hocam bu yazınız bilimin temel niteliklerine aykırı. Bunu cehaletinizdenmi yoksa birtakım odaklara hoş görünmek için'mi yazdığınızı kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Sağıroğlunu sizin alanınıza giren konuları Gölardı etmekle suçlarken dizinde sadece kendi bilginize göre yorum yaptığınızı, bu konunun diğer mühendislik alanlarını içine aldığını atlamışsınız. Bu çağın mühendisliği denizin içine dolgu yapıp üzerine 140 kat yapı yapabildiğinden haberiniz yok. Sizinde saydığınız jeofizik müh. Artı jelojik incelemeler artı statik bilimi artı İnş. Müh. liği gibi birçok kurumun çalışması neticesinde bihaber olduğunuz bu projede zemin güçlendirme amaçlı toplam 15 kilometre fore kazık bir okadarda zemin beton enjeksiyon uygulaması yapılmıştır. Sizin söyleminize bakacak olan halk zannederki bunlar Maçka için çizilmiş bir projeyi gelmiş şana deresine kurmuşlar. Lütfen bilim adamlığına uygun tüm bilimsel verileri masa koyup ondan sonra fikrinizi zikredin. Bu projeyi yapan bir sürü mühendisi yok sayarak onlara hakaret sayılacak bir beyanı ortaya atmak en nazik ifade ile bir bilim adamı olduğunu iddia eden şahıs sığ düşüncededir diyebilirim.
DURANALİ 4 yıl önce
ah! yomra o güzelim yer iş bilmezlerin elinde ucubeye döndü. herşey para değil unutmayalım hesap var mizan var!
Sedat 4 yıl önce
Sonuçta ortada rant var.. Binalar deprem riski dikkate alınarak yapılmış olabilir....Olmayabilirde.. Fakat paftaları masanın üzerine yaymış, tadilat için müşteri bekleyen bir belediye başkanı profili doğrumudur? Orhan fevzi ninde olayda dahli vardır.. Sıkışır gibi olunca topu ilçeye fırlatır gibi atmasıda komiktir.. Kısaca ne kadar çok talep o kadar çok cukka... Allah'ın izniyle referandum EVET'le sonuçlanacak ve sonrasında yerelin tahakkümü, başına buyruk şımarıklığı son bulacaktır.. Çünkü o gün kılıç hem daha keskin ve kopardığı kafalarda çok daha fazla olacak. ..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@