banner536

banner526

banner513

Trabzon'da emekli öğretmen İzlediği filmden esinlenerek bakın ne yaptı

Emekli olduktan sonra izlediği bir filmden etkilenerek fikirlerini ve bilgilerini başkalarıyla paylaşmak için yazmaya karar veren 80 yaşındaki Enver Tiryaki, 11 yıla 5 kitap sığdırdı.

Yaşam 03.09.2019, 12:10 03.09.2019, 12:22

Trabzonlu 80 yaşındaki emekli öğretmen Enver Tiryaki, bilgi ve birikimlerini başkalarıyla paylaşabilmek için 11 yılda 5 kitap yazdı.

Ortahisar ilçesinde yaşayan 5 çocuk babası Tiryaki, 1965'te İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun olduktan sonra ilk görev yeri olan Ordu'ya öğretmen olarak atandı. Yaklaşık 40 yıl öğretmenlik ve eğitim alanında yöneticilik yapan Tiryaki, 2004'te emekli oldu.

Televizyonda izlediği Lokman Hekim filminden etkilenen 80 yaşındaki Tiryaki, emekliliğini verimli geçirmek amacıyla kitap yazmaya karar verdi. İki yıl emek verdiği "Duygu Dünyasından Yansıyanlar" adlı ilk şiir kitabını 2008'de tamamlayan Tiryaki, 2010'da "Evren ve İnsan Gizemleri", 2013'te "Doğru mu Doğrular mı?", 2015'te "Huzur Koridorundan Mutluluğa", 2019'da ise "İz Bırakan Anılar" adlı kitabını okuyucularıyla buluşturdu.

Trabzon'da emekli öğretmen İzlediği filmden esinlenerek bakın ne yaptı

Gününün büyük bölümünü evinde kitap yazarak geçiren Tiryaki, kağıtlara yazdığı notlarını daha sonra kimi zaman torunlarının da yardımıyla bilgisayar ortamına aktarıyor.

Dokuz torun sahibi Tiryaki, kitap okumanın en büyük hobisi olduğunu söyledi.

Öğretmenliğin kendisi için yeri doldurulamaz bir mutluluk olduğunu dile getiren Tiryaki, çalışma hayatı boyunca binlerce öğrencinin eğitimine katkı sağladığını, yetiştirdiği birçok öğrencinin iyi mevkilere geldiğini belirtti.

Tiryaki, emekli olduktan sonra yaklaşık bir yıl dinlendiğini ancak bu süre içerisinde sürekli kitap okuduğunu ifade ederek, "Emeklilik benim için unu eleyip eleği askıya asmak değildir. Benim için emeklilikle birlikte yeni bir yaşam dönemi başladı." dedi.

Emeklilik dönemini, yaşama katkı sağlamak, insanlara yararlı olmak, bir şeyler üretmek, öğretmek ve incelemek olarak adlandıran Tiryaki, "Televizyonda izlediğim Lokman Hekim'i konu alan film, beni kitap yazmaya iten sebep oldu. Filmde, 'Senin bilgilerinden başkaları da faydalansın, kitap yaz.' diyordu. Bunu duyduktan sonra kitabın önemi beni çok etkiledi ve yazmaya karar verdim." diye konuştu.

"DÜNYAYA KALICI BİR İZ BIRAKABİLMEK ADINA BİLGİLERİMİ YAZARAK KİTAPLAŞTIRDIM"

Tiryaki, dünyaya kalıcı bir iz bırakabilmek adına bilgilerini yazarak kitaplaştırdığını kaydederek, "Okuyan insan kendisini geliştirir. Okuyan insan okuduğunu da doğru anlarsa kolay kolay yanlış yapmaz. Doğru olarak yorumlar, doğru olan şeyde de insan yanılmaz. Doğru düşünmenin kuralı da iyi okumaktır." ifadesini kullandı.

Son kitabı hariç diğer kitaplarını araştırma ve inceleme üzerine yazdığını aktaran Tiryaki, şunları söyledi:

"İlk kitabımı yazmam iki yıl sürdü. İnsan rasyonel bir varlık olmasına rağmen yaşamında en etkili şey duygularıdır. Yani düşüncelerden çok duygu önemlidir. Psikolojide acı ve tatlı anların sentezi olarak tanımlanan duyguyu kitabımın başlığı yaptım. 2015 yılında yayımlanan kitabımda ise bin kişiyle yaptığım sözlü mülakatta huzur ve sağlığın insan yaşamındaki en önemli iki unsur olduğu ortaya çıktı. Bunu da kitabımda sebepleriyle birlikte anlattım. Son kitabım ise geçtiğimiz temmuz ayında çıktı."

Trabzon'da emekli öğretmen İzlediği filmden esinlenerek bakın ne yaptı

Tiryaki, ülkenin yarınları için öğrencilerin okuyan, öğrenen ve uygulayan bireyler olarak yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, insanın ürettiği, bir şeylere katkı yaptığı, kazandırdığı ve farkındalık yarattığı ölçüde görevini yerine getirmiş olduğunu dile getirdi.

Sağlığı el verdiği sürece yazmaya devam edeceğine dikkati çeken Tiryaki, altıncı kitabı için fikirleri olduğunu sözlerine ekledi.

Trabzon'da emekli öğretmen İzlediği filmden esinlenerek bakın ne yaptı


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (9)
Cengiz ÇOBAN 11 ay önce
Resmini görünce Bu bizim müdürümüz Enver TİRYAKİ ye benziyor diye haberi tıkladım. Yanılmamışım.
Tekrar sizi görmek ve yaşıyor olduğunuzu bilmek mutluluk verdi bana.Ne güzel... hala bir şeyler üretiyor olmak.Sizin Hamurunuza var olsa gerek bu özellik.Allahtan daha nice güzel günler dilerim size benim sevgili Öğretmenim.1990 mezunu 2689 nolu 6 mat f sınıfından Cengiz ÇOBAN
Tolga Kalkan 11 ay önce
Affan Kitapçıoğlu Lisesi’nde okuduğumuz yıllarda okul müdürümüzde.Emeğinize,yüreğinize sağlık sevgili öğretmenim!Yüce mevlamdan nice eserler yazacak sağlıklı ömürler diliyoruz ❤️
Mustafa 11 ay önce
Bravo hcama. Emeğine sağlık. Yeni kitaplarini bekliyoruz.
Vahap albayrak 11 ay önce
94 MEZUNUYUM.EDEBIYAT BOLUMU.FELSEFE DERSIMIZE GIRERDI.HATIRLAYANLAR BILIR SINAV BASLADI SURENIZ 40 DK. DERKEN YAPTIGI EL HAREKETI MESHURDU.ALLAH UZUN VE SAGLIKLI OMUR VERSIN HOCAMIZA
Necmi Yılmaz 11 ay önce
1990 mezunuyum Affan Lisesinden .Müdürümüzde hocamiz.Sevgi ve Saygilarimi sunuyorum.Cok disiplinli idi.Guzel bir okulumuz vardi Sayesinde.Allah razi olsun onlardan.
Neslihan Yaşar 11 ay önce
Canım öğretmenim.O yıllara dönüp sizleri tekrar teneffüs etmeyi ne çok isterdim.Öğretmenlik bir ömür süren bir zanaattır bece.Hakkıni verdiğinize eminim.Kitaplarınizı okumayı da çok isterim.Ulaşıcam size bunun icin...Sizli yılları cok seviyorum.
Ümit SARI 9 ay önce
Saygıdeğer müdürümüz Enver TİRYAKİ Bey'i internet aracılığı ile görmekte çok güzelmiş. Müdürümüze sağlıklı nice ömürler dilerim. Bu vesile ile tüm Affan Kitapçıoğlu ailesine saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.
1990 yılı 6 Mat H sınıfı mezunlarından Ümit SARI
222 11 ay önce
sevilmeyen yüzü gülmez biriydi bu da kitap yazdıya tamam, artık daha neler görecez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@