kebir reklamı

Memurlara müjdeli haber!

Yozgat Çekerek Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık memurunun Perşembe günleri başka bir hastanede bir günlük geçici olarak görevlendirilmesi üzerine açılan davada, Yozgat İdare Mahkemesi memurun haftada bir gün başka bir kurumda görevlendirilmesi işle

Memurlara müjdeli haber!

banner197

Yozgat Çekerek Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık memurunun Perşembe günleri başka bir hastanede bir günlük geçici olarak görevlendirilmesi üzerine açılan davada, Yozgat İdare Mahkemesi memurun haftada bir gün başka bir kurumda görevlendirilmesi işlemini iptal etti.

Yozgat Çekerek Devlet Hastanesinde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi anestezi teknisyeninin Perşembe günleri Sarıkaya İlçe Devlet Hastanesinde görevlendirilmesi üzerine Sendika tarafından Yozgat İdare Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Davayı görüşen mahkeme verdiği kararda geçici görevlendirme işlemlerinde kamu hizmetlerinin yürütülmesinin amaç edinilmesi gerektiğine dikkat çekerek, yapılan işlemde kamu yararı ile bağdaşmayan, ilgiliyi görevinden fiilen uzaklaştırma veya cezalandırmak gibi hizmet gereklerine ters düşen bir sonuç amaçlanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

MUTLAK VE SINIRSIZ YETKİ YOK

Geçici görevlendirmelerde idarenin takdir yetkisinin bulunduğu ifade edilerek bu yetkinin mutlak ve sınırsız olmadığı kamu yararı ve hizmet gerekleri ile sınırlı olduğu ifade edildi. Mahkeme kararında ihtiyaç üzerine geçici bir süreyle sınırlı olmak üzere, geçici görevlendirme yapılması mümkün iken süre belirtilmeksizin memurun haftanın Perşembe günü görevlendirilmesinde hukuka uyarlılık bulunmadığı belirtildi. Mahkeme açıkça hukuka aykırı olan ve telafisi güç zararlar doğuracağı sonucuna varılan söz konusu görevlendirme işlemini iptal etti.

ADALETSİZ GEÇİCİ GÖREVLENDİRMEYE SON

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Kamuda ne yazık ki geçici görevlendirmeler hizmet sunumu gerçekleştirmek yerine keyfiyete göre çalışanı cezalandırmak için yapılan bir işlem halini aldı. Hukuken geçerli sebepler olmadan, hizmet gerekleri ile bağdaşmayan ve çalışanın da rıza göstermediği geçici görevlendirmeler oldukça çoğaldı. Haftada bir gün başka bir ilçedeki hastaneye geçici görevlendirmeler bile yapılır oldu. Bu haksız uygulamalara karşı açtığımız davalar ile çalışanın mağduriyetinin önüne geçiyoruz. Adaletsiz geçici görevlendirmeleri sonlandırıyoruz. İdarelerde bu konuda keyfiyeti bırakmalı bu tür görevlendirmelerden vazgeçmelidirler" dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
daruga - 6 yıl önce
Memura müjdeli haber başlığını görünce bende sosyal haklarla ilgili bir haber var zannettim BU UYGULAMA Doğru bir uygulamaydı mAHKEMENİN BU İPTAL KARARINI bir memur olarak siyasi buluyorum ne var sanki 1 günlüğüne gidip başka bir hastanede görev yapsaydı ölürmüydü belki orada ihtiyaç vardı belki birinin hayatı söz konusuydu MEMUR OLANA KADAR NE iş verirlerse yaparım diya çalmıdık kapı bırakmayız işi bulunca yan GELİP YATACAK YER ARARIZ malesef YARGIYI YADIRGIYORUM
Avatar
orka - 6 yıl önce
Evet az önceki arkadaşın memur olmadığı nasıl belli, nasıl akpe partizanı olduğu belli. Arkadaş bilmiyor ki yeni yasa ile senin amirin seni geçici görevlendirme adı altında istediği yere yollayabilecek. Sen evliysen ve bir aile düzenin varsa, amirin sana takmışsa diyecek ki "şuryaa git sen" ve senin buna karşı hiçbir söz söyleme hakkın olmayacak. Bunda siyasi taraf göremeyen ortalama zekadaki yorumcu arkadaş, mahkemenin bu faşizan tavrı iptal etmesini siyasi görmüş. Ciddi olarak bazı insanlarda sıkıntı var.