kebir reklamı

Kandiliniz Mübarek Olsun

Regaip Kandili çok lütuf ve ihsanla dolu kıymetli bir gece.. Regaip Kandili gecesinde ne yapmalı nasıl ibadet etmeli? Regaip kandiline özel namaz var mı? BU GECE NELER YAPMALI Kelime olarak regaib, “çokça rağbet edilen, nefis, kıymetli, değerli, ihsan” ma

Kandiliniz Mübarek Olsun

banner197

Regaip Kandili çok lütuf ve ihsanla dolu kıymetli bir gece.. Regaip Kandili gecesinde ne yapmalı nasıl ibadet etmeli? Regaip kandiline özel namaz var mı? 

BU GECE NELER YAPMALI 

Kelime olarak regaib, “çokça rağbet edilen, nefis, kıymetli, değerli, ihsan” manalarına gelen Ragibe kelimesinin çoğuludur. Buna göre Regaip Gecesi denilince: “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymeti ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gece Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır. 

Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur. Diğer zamanlarda okunan her Kur'an harfi için on sevap verilirse, Recep ayında yüzleri geçmekte, Regaib kandilinde ise daha da artmaktadır. Kaza ve nafile namazların sevabı ise diğer gecelere oranla kat kat fazladır. Regaib kandilinde yapılacak ibadetlerden birisi de duadır. Peygamberimiz (sas), bir hadislerinde bu gecede yapılacak duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini bildirmişlerdir. 

Bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevi terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rıza–i İlahiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler halinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var: 

1. Kur'an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. 

2. Peygamber Efendimiz (sas)'e salat ü selamlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. 

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. 

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli. 

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli. 

6. Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. 

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı. 

8. Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. 

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli. 

10. Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli. 

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli. 

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli. 

13. O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı. 

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; vaa'z ü nasihat dinlenmeli; 

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı. 

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevi iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı. 

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli. 

18. Hayattaki manevi büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli. 

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı...

Kandiliniz Mübarek Olsun, Haber61 Ailesi

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
iissaa - 6 yıl önce
tüm müslüman aleminin Kandili Murabek olsun Allah yaptığınız duaları kabul etsin
Avatar
kırşehir - 6 yıl önce
tüm islam aleminin Regaip Kandili kutlu olsun ve arkadaşalar bu gece bol bol dua edelim ve ülkemiz üzerinde kötü emelleri olan ve ülkemizi bölmeye çalışan düşmanlarımızdan bizi kurtarsın ve kurmuş oldukları planlarda kendileri maffolsun.
Avatar
führer - 6 yıl önce
Tüm İslam alemi için dualar edeceğiz.İnsanlık için dualar edeceğiz.

Tabi Fenerliler için beddua edeceğiz!

Şaka şaka Herkesin Kandili Mübarek olsun..
Avatar
erdogduluatom - 6 yıl önce
Kandilimiz Mübarek Olsun (Amin).
Avatar
delitay - 6 yıl önce
tüm müslüman aleminin kandili mübarek olsun hayırlar getirsin inş Bu arada insanlarımız kandil kutlama mesajları çekiyor bunu beğenmeyen yada rahatsız olan arkadaşlarımız var ALLA (cc)onlarada hidayet eylesin