banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Bugüne dikkat !

Bugün yılın en stresli günü ilan edildi. Uzmanlar,  Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününü “Yılın en stresli günü” olduğunu açıkladı. Daily Telegraph gazetesinin haberine göre; Birkbeck College’nde görev yapan psikoloji uzmanları, kişilerin mutluluk derecele

Yaşam 21.01.2013, 11:42
Bugüne dikkat !

Bugün yılın en stresli günü ilan edildi. Uzmanlar,  Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününü “Yılın en stresli günü” olduğunu açıkladı. Daily Telegraph gazetesinin haberine göre; Birkbeck College’nde görev yapan psikoloji uzmanları, kişilerin mutluluk derecelerini tespit etmek için bir ölçek hazırladı.

Uzmanlar, Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününü “Mavi Pazartesi” olarak nitelendirdi. Araştırmaya katılan 80 kişi, yerde 10 sterlin bulmalarının kendilerini çok mutlu edeceğini söyledi. Araştırmada, kötü çalınan bir kemandan çıkan ses “en can sıkıcı şey” olarak belirlendi.
 
Yavru köpeklerle oynamak, çikolata yemek ve gülen bebek resimlerine bakmak da mutluluk veren şeyler arasında yer aldı. Çürük diş resimleri ve ağlayan bebek resimleri ise birçok denek tarafından “sinir bozucu” bulundu.
 
KADINLAR MI ERKEKLER Mİ DAHA MUTLU?
 
Bu arada, erkeklerin yerde bulunan paraya sevinme oranı yüzde 90 civarındayken, kadınlarda bu oran yaklaşık 10 puan daha düşük. Ancak kadınlar, genel mutluluk oranı ortalamasında erkekleri geride bıraktı. Kadınlarda bu oran yüzde 66 olurken, erkeklerde ise yüzde 58’de kaldı.
 
İŞTE DEPRESYONDAN KURTULMANIN YOLLARI
 
Araştırmayı yürüten uzmanlardan Funke Baffour, hayatın akışı içinde meşgul olan insanların mutlu anları ıskaladıklarına dikkat çekti. Baffour, “Mavi Pazartesi” gibi günlerin iç karartıcılığı ve depresyondan korunmanın basit yollarına işaret etti: “Güzel bir müzik dinlemek, birine iltifatta bulunmak, sevdiklerinize ve evcil hayvanlarınıza daha fazla zaman ayırmak.”

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@